Historia

29 września 2000 roku, Stolarka Wołomin przegrała w Radzyminie z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle 0:3. Mecz transmitowany był w programie regionalnym przez telewizję publiczną. Tak rozpoczęła się sportowa historia Polskiej Ligi Siatkówki.
W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych zainteresowanie siatkówką w Polsce ogromnie wzrosło. Przyczyniły się do tego sukcesy reprezentacji juniorskiej, a następnie udział w Lidze Światowej pierwszej reprezentacji. Jej barw broniło wielu zawodników, którzy w 1997 roku w Bahrajnie zdobyli mistrzostwo świata juniorów. Działacze klubowi i Polski Związek Piłki Siatkowej dostrzegali potrzebę zmiany struktur organizacyjnych ligi i dostosowania ich do nowej rzeczywistości.

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.

30 czerwca 2000 roku w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA. Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A i Polski Związek Piłki Siatkowej. Założyciele ustalili Statut Spółki oraz powołali jej pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. 27 lipca 2000 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Gospodarczy Wydział Rejestru Sądowego w Warszawie, uzyskując tym samym osobowość prawną.
Kapitał wyjściowy wynosił 1 milion 100 tysięcy złotych. Każdy z udziałowców spółki wpłacił po 100 tys. zł. Głównym zadaniem spółki jest zarabianie pieniędzy dla klubów, reprezentowanie ich interesów w podpisywaniu umów z telewizjami, poszukiwanie strategicznych sponsorów.

Początek zawodowych rozgrywek ligowych

22 sierpnia 2000 roku, prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu Mieczysław Nowicki podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Siatkówka, jako czwarta dyscyplina w Polsce - po boksie, koszykówce i piłce nożnej - otrzymała prawo organizowania zawodowych rozgrywek ligowych oraz rozgrywek o Puchar Polski począwszy od tej ich fazy, do której rywalizacji przystąpią drużyny ligi zawodowej.
Przekazanie uprawnień Lidze nastąpiło w warunkach sporządzonej i podpisanej umowy, przedłużonej 18 września 2003 roku, a następnie 14 marca 2004 roku. Zarząd spółki podpisał 25 września 2000 roku umowę z klubami, uczestniczącymi w rozgrywkach ligi zawodowej, w której uregulowane zostały zasady funkcjonowania ligi oraz przekazanie praw telewizyjnych i reklamowych do rozgrywek profesjonalnych. Załącznikiem do umowy jest "Regulamin Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn", według którego prowadzone są rozgrywki.
7 listopada 2001 został wprowadzony w życie regulamin Sądu Polubownego PLS, a 12 grudnia 2001 roku ukonstytuował się pierwszy, dziewięcioosobowy skład Sądu z jego prezesem, zastępcą prezesa i sekretarzem. Było to wypełnienie obowiązku, ustalonego w regulaminie Ligi.
- Uważam, że piłka siatkowa dalej będzie się rozwijała. Od momentu uzyskania koncesji poprzeczka została ustawiona wyżej. Sądzę, że podniesie się poziom sportowy ligi, a co za tym idzie nasz zespół narodowy grać będzie lepiej i weźmie udział w igrzyskach w Atenach - powiedział dziennikarzom Mieczysław Nowicki po podpisaniu koncesji.

Polska Liga Siatkówki - sezon 2000/2001

W historycznych, pierwszych rozgrywkach udział wzięli: Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec. W takiej też kolejności drużyny ukończyły rywalizację.

Polska Liga Siatkówki - sezon 2001/2002 

Beniaminek Skra Bełchatów odegrał ważną rolę w sportowej rywalizacji. Prowadzony przez Wiesława Czaję zespół zdobył brązowy medal. Była to zapowiedź przyszłych sukcesów tego klubu.

Polska Liga Siatkówki - sezon 2002/2003

Stolarkę Wołomin zastąpił KP Polska Energia Sosnowiec. W tym przypadku o grze w gronie najlepszych zadecydowały względy finansowe. W sezonie 2003/2004 zagrał po latach w ekstraklasie stołeczny zespół. Prowadzona przez trenera Lecha Zagumnego AZS Politechnika Warszawska pewnie wygrała serię B.

Polska Liga Siatkówki - sezon 2003/2004

W Polskiej Lidze Siatkówki triumfował Ivett Jastrzębie Borynia. W XXI wieku tylko trzy kluby - z Kędzierzyn-Koźla, Jastrzębia i Bełchatowa - dostąpiły zaszczytu zwycięstwa w najwyższej klasie rozgrywkowej siatkarzy. W tym miejscu można dodać, że w czasie gdy odbywały się rozgrywki profesjonalne, polskie kluby - Mostostal Azoty i PGE Skra - były organizatorami bardzo prestiżowych turniejów Final Four.
W tym sezonie po latach zagrał w ekstraklasie stołeczny zespół. Prowadzona przez trenera Lecha Zagumnego AZS Politechnika Warszawska pewnie wygrała serię B.

Dominacja PGE Skry

Finałowy turniej Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 odbył się w połowie grudnia w Olsztynie z udziałem miejscowego PZU AZS, Mostostalu Azotów Kędzierzyna Koźla, KP Polskiej Energii Sosnowiec i Skry Bełchatów, która w decydującym meczu pokonała gospodarzy 3:1. Siatkarze z Bełchatowa zdobyli PP w dwóch następnych sezonach (w 2008 roku w turnieju w Poznaniu zostali zdetronizowani). W półfinale przegrali z Jastrzębskim Węglem. Rok później w Kielcach odzyskali trofeum.
PGE Skra Bełchatów jest najlepszym zespołem PlusLigi ostatnich lat. Pierwszy tytuł mistrza kraju zdobyła w sezonie 2004/05 i od tego czasu niepodzielnie dominowała w kraju do sezonu 2010/11. Jednym z twórcą sukcesów był Daniel Castellani, który w 2009 roku wygrał konkurs na trenera męskiej reprezentacji i odszedł z pracy z PGE Skry po zakończeniu sezonu 2008/09. Następnie zespół prowadził Jacek Nawrocki, a po sezonie 2012/13 zastąpił go Miguel Falasca. Wcześniej hiszpański rozgrywający odnosił sukcesy z bełchatowskim zespołem.
Wcześniej w ekstraklasie siatkarzy taką serią tytułów mistrzowskich mógł pochwalić się Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle. Zespół ten zdobył złoty medal w sezonie 1997/98, a następnie triumfował w latach 2000-2003.

Dwa tytuły Asseco Resovii

Seria zwycięstw PGE Skry została przerwana przez Asseco Resovię. W sezonie 2011/12 rzeszowska drużyna pokonała w finale klub z Bełchatowa, a rok później zwyciężyła Zaksę Kędzierzyn-Koźle. Kędzierzynianie prowadzeni przez Daniela Castellaniego pod koniec stycznia 2013 roku zdobyli w Częstochowie Puchar Polski, a w marcu w Omsku zajęli 4. miejsce w Lidze Mistrzów.

Dwanaście drużyn w PlusLidze

Rywalizacja w sezonie 2012/13 zakończyła w następującej kolejności: 1. Asseco Resovia Rzeszów, 2. Zaksa Kędzierzyn-Koźle, 3. Jastrzębski Węgiel, 4. Delecta Bydgoszcz, 5. PGE Skra Bełchatów, 6. AZS Politechnika Warszawska, 7. Effector Kielce, 8. LOTOS Trefl Gdańsk, 9. Wkręt-med. AZS Częstochowa, 10. Indykpol AZS Olsztyn.
18 czerwca 2013 roku Rada Nadzorcza Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. po zapoznaniu się z raportem przygotowanym przez Zarząd Spółki na podstawie sprawozdań odpowiednich komisji, podjęła decyzję o zwiększeniu o dwa kluby liczby drużyn rywalizujących o Mistrzostwo Polski seniorów w ramach rozgrywek PlusLigi w sezonie 2013/2014.
Zasadnicze kryteria przystąpienia do profesjonalnej ligi spełniły kluby: TS BBTS Bielsko-Biała i RCS Czarni Radom. W przypadku pozostałych wymagań stawianych w Regulaminie Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn kluby otrzymały niezbędny czas na ich dopełnienie.
– To historyczna chwila dla PlusLigi. Po raz pierwszy w historii Spółki zwiększamy liczbę zespołów walczących o mistrzostwo kraju. Tym bardziej to cieszy, że do gry na najwyższym szczeblu wracają znakomite marki –kluby bogate w sukcesy i piękne tradycje a klub z Radomia był jednym z założycieli PLPS S.A.. Jednocześnie liczę na to, że Bielsko i Radom wniosą do rozgrywek wiele entuzjazmu – powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej PLPS S.A., Andrzej Gołaszewski.
– Witamy w gronie Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej „nowych – starych znajomych”. Rekomendacja Zarządu dla klubów z Bielska-Białej i Radomia nie wynikała z sentymentu, ale z bardzo rzetelnej i głębokiej analizy. Doszliśmy do wniosku, że za obydwoma klubami stoją nie tylko piękne tradycje, ale przede wszystkim perspektywy rozwoju sportowego i organizacyjnego. PlusLiga jest i będzie otwarta dla ośrodków, które służą podnoszeniu potencjału Polskiej Siatkówki – wyjaśnił wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej PLPS S.A., Andrzej Lewandowski.
Przypomnijmy, że rozgrywki pod auspicjami Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. miały początek w sezonie 2000/2001. Klubami założycielami Spółki były Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec.
W dotychczasowych trzynastu sezonach liga mężczyzn liczyła 10 drużyn. W sezonie numer 14 rywalizacja w PlusLidze, po raz pierwszy w historii PLPS S.A. będzie się toczyć w poszerzonym składzie.

PlusLiga, PlusLiga Kobiet oraz ORLEN Liga

Historycznym dniem w zawodowych rozgrywkach ekstraklasy siatkówki był 15 kwietnia 2008 roku. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. oraz Polkomtel S.A. podpisały pięcioletnią umowę sponsorską, na mocy której od sezonu 2008/09 Plus stał się sponsorem tytularnym ekstraklasy siatkarskiej kobiet i mężczyzn. Rozgrywki ligi mężczyzn od tego czasu nazywają się PlusLiga (dawniej PLS), natomiast w przypadku pań – PlusLiga Kobiet (dawniej Liga Siatkówki Kobiet).
Podpisanie umowy z Polkomtelem S.A. było ewenementem na krajowym rynku sponsoringu. Do tej pory nie zdarzyło się bowiem, aby jakakolwiek firma, na tak długi okres podjęła się wspierania finansowego jednej dyscypliny sportu. Na decyzję Polkomtela S.A. wpłynęły niewątpliwie: przejrzystość finansowa spółki, zainteresowanie jakim cieszy się siatkówka w Polsce, zaufanie jakim Polski Związek Piłki Siatkowej obdarzyła Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) oraz współpraca z Telewizją Polsat, która jest patronem medialnym rozgrywek siatkarskich w Polsce. Obecnie PlusLiga uważana jest za jedną z najlepszych lig w świecie, tuż za włoską i rosyjską.
W roku 2005 PLPS S.A. przejął nadzór nad rozgrywkami najwyższej klasy rozgrywkowej kobiet – od sezonu 2012/13 pod nazwą ORLEN Liga.

Młoda Liga

"Najmłodsze dziecko" Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. Rozgrywki ruszyły w sezonie 2010/2011. Każdy klub PlusLigi ma obowiązek utrzymywania ekipy młodzieżowej. W Młodej Lidze mogą występować zawodnicy, którzy nie ukończyli 23 lat. Od sezonu 2013/2014 zwycięska drużyna zostaje młodzieżowym mistrzem Polski (SMS PZPS Spała).

Copyright © 2013-2018 PLS S.A.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celu świadczenia usług i w celach statystycznych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce, w jej ustawieniach. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies, kliknij „Zamknij”. Jeżeli nie wyrażasz zgody – zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Zamknij X