Aktualności

Projekt Warszawa z Pucharem Challenge

Projekt Warszawa zdobył Puchar Challenge. Stołeczny zespół wygrał na wyjeździe z włoskim Mint Vero Volley Monza 3:1 (27:25, 25:16, 17:25, 25:22). Grot Budowlani Łódź był bliski awansu do finału Pucharu CEV kobiet.

W pierwszym spotkaniu w Warszawie podopieczni trenera Piotra Grabana wygrali 3:1. Do sukcesu potrzebowali zwycięstwa w dwóch partiach. Siatkarze ze stolicy błyskawicznie rozstrzygnęli rywalizację. Pierwszego seta wygrali najmniejszą różnicą, ale w drugim już dzielili i rządzili. Powtórzyli sukces AZS-u Tytana Częstochowa z 2012 roku. Wówczas finałowa rozgrywka była wewnętrzną sprawą polskich klubów. Częstochowianie wygrali dwumecz z AZS Politechniką Warszawa.

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze. Po asie serwisowym Gianluci Galassiego prowadzili 11:7. Stołeczni cały czas walczyli i odrobili straty na 13:13. Do końca pierwszego seta toczyła się zacięta rywalizacja. Końcówka przyniosła sporo emocji. Artur Szalpuk atakiem po bloku wywalczył piłkę setową (23:24). Gospodarze wyrównali. Rozpoczęła się gra na przewagi, którą siatkarze Projektu zakończyli punktowym blokiem.

Na początku drugiego seta obejrzeliśmy koncert gry w wykonaniu stołecznych, którzy objęli prowadzenie 10:3. Od stanu 2:2 do 2:9 gospodarze byli bezradni. Ich poczynania ofensywne albo były autowe, albo rozbijały o blok rywali. Podopieczni trenera Piotra Grabana dalej byli skuteczniejsi w ataku, punktowali blokiem i utrzymywali wyraźną przewagę. Na 17:10 asa zagrał Jurij Semeniuk. Projekt kontrolował sytuację (22:12) i pewnie zmierzał po końcowe zwycięstwo.

Projekt Warszawa został czwartym polskim klubem w męskiej siatkówce, który wywalczył europejski puchar. Wcześniej trofea wygrywały: Płomień Milowice (Puchar Mistrzów 1978), Tytan AZS Częstochowa (Puchar Challenge 2012) oraz Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Liga Mistrzów 2021, 2022, 2023).

Monza: Fernando Kreling, Eric Loeppky, Gabriele Di Martino, Arthur Szwarc, Stephen Maar, Gianluca Galassi, Marco Gaggini (l) oraz Thomas Beretta, Ran Takahashi, Petar Visić, Nik Mujanović, Francesco Comparoni, Diego Frascio, Flavio Morazzini. Trener: Massimo Eccheli.

Projekt: Artur Szalpuk, Andrzej Wrona, Bartłomiej Bołądź, Kevin Tillie, Yurii Semeniuk, Jan Firlej, Damian Wojtaszek (l) oraz Linus Weber, Jędrzej Gruszczyński (libero), Igor Grobelny, Jakub Kowalczyk, Maciej Stępień, Karol Borkowski. Trener: Piotr Graban.

Przypominamy, że zdobywców Pucharu Challenge będzie można zobaczyć w sobotę w Krakowie. W TAURON Arenie zostanie rozegrany finałowy turniej TAURON Pucharu Polski. W sobotę o godz. 18.00 w półfinale Projekt Warszawa zmierzy się z Aluronem CMC Wartą Zawiercie. Wcześniej - o 14.45 - Jastrzębski Węgiel zagra z BOGDANKĄ LUK Lublin

Bliskie odniesienia sukcesu, awansu do finału Pucharu CEV, były siatkarki Grota Budowlanych Łódź. W rewanżowym meczu półfinału złożony w większości z Amerykanek, szwajcarski Viteos Neuchatel UC pokonał polski zespół 3:1 (21:25, 21:25, 25:17, 23:25); złoty set – 15:13. Łodzianki przegrały pierwsze spotkanie 1:3. W Szwajcarii były bliskie odrobienia strat.

Viteos: Tia Scambray, Fabiana Branca, Tessa Grubbs, Madeline Haynes, Jasmine Gross, Meline Pierret, Caroline Delley (l) oraz Chiara Petitat, Sarah Troesch. Trener: Lauren Bertolacci.
Grot Budowlani: Ana Bjelica, Jelena Blagojević, Małgorzata Lisiak, Ewelina Wilińska, Mackenzie May, Kinga Różyńska, Justyna Łysiak (l) oraz Martyna Łazowska, Marta Pol, Weronika Sobiczewska. Trener: Maciej Biernat.