Autor:red Fot. Piotr Sumara
  27.10.2022 godz. 13:04

24 drużyny z szansami na igrzyska olimpijskie w Paryżu


Turniej o Puchar Świata w Japonii siatkarzy, zaplanowany na przełom września i października przyszłego roku, będzie pierwszą okazją do wywalczenia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

FIVB ogłosiła listę 24 drużyn, które będą mogły rywalizować o prawo wyjazdu na igrzyska w Paryżu w 2024 roku. Ustalono ją na podstawie rankingu z 12 września 2022 roku, czyli po zakończeniu mistrzostw świata w Polsce i Słowenii. Na jego czele jest reprezentacja Polski, która wyprzedza, Włochy, Francję, Brazylię i Rosję (TUTAJ CAŁY RANKING). Światowa federacja poinformowała jednak, że rosyjskie zespoły nie wezmą udziału w eliminacjach do igrzysk olimpijskich.

Zapewniony udział w turnieju olimpijskich mają tylko gospodarze, więc rywalizacja zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, będzie się toczyć o pozostałych 11 miejsc. Pierwszych sześć drużyn zakwalifikuje się z Pucharu Świata w Japonii, a pozostałe zostaną wyłonione na podstawie miejsc w rankingu po fazie grupowej Ligi Narodów w 2024 roku (najpierw najlepsze z poszczególnych kontynentów, bez już zakwalifikowanych, a następnie najlepsze w rankingu FIVB).

Brak Rosji i automatyczny awans Francji sprawił, że w kwalifikacjach wezmą udział drużyny z 25. i 26. miejsca rankingu FIVB, czyli Katar i Chiny. Wśród kobiecych zespołów będą to zapewne (oficjalna lista nie jest jeszcze podana) Słowenia i Peru.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu potrwają od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Aktualnymi mistrzami są siatkarki USA i siatkarze Francji.

POWIĄZANE INFORMACJE