Aktualności

Mamy sezon pełen rekordów – PlusLiga 2023/2024 czaruje!

Obecny sezon PlusLigi dostarcza ogromnych emocji, ale i wyjątkowych rekordowych wydarzeń. Norbert Huber ustanowił już dwa wspaniałe rekordy – 13 punktowych bloków w jednym meczu oraz ciągle poprawia liczbę zdobytych bloków w jednym sezonie – na ten moment licznik zatrzymał się na 124. Jakby tego było mało, Jakub Bucki przeszedł do historii ustanawiając niesamowity rekord asów w jednym meczu – aż 11 w ćwierćfinałowym starciu z Treflem Gdańsk. A przecież największe emocje dopiero przed nami!  

To także niepowtarzalny, wręcz niewiarygodny sezon PlusLigi w Europie. Projekt Warszawa zdobył Puchar Challenge, Asseco Resovia wygrała Puchar CEV, a Jastrzębski Węgiel zameldował się po raz drugi z rzędu w finale Ligi Mistrzów i ma wielką szansę na czwarty z rzędu triumf polskiej drużyny w Champions League.

Do półfinałów PlusLigi awansowały cztery najlepsze zespoły fazy zasadniczej, a ich składach znajdziemy nowych rekordzistów w historii zawodowej ligi, czyli licząc od 2000 roku. Norbert Huber ma już na swoim koncie 124 punktowe bloki, czyli poprawił o 8 dotychczasowy rekord należący do Dmytro Paszyckiego. Huber może się też poszczycić pobiciem drugiego historycznego rekordu – bloków zdobytych w trakcie jednego meczu. Aż 13 zaliczył w starciu przeciwko Projektowi Warszawa, poprawiając rekord 10 punktowych bloków w jednym meczu, który należał wcześniej do trzech graczy: Piotra Nowakowskiego (sezon 2020/2021), Mateusza Sacharewicza (2017/2018) i Karola Kłosa (2021/2022).To jednak wcale nie koniec bicia rekordów w tych rozgrywkach. W kluczowym dla Asseco Resovii meczu ćwierćfinału play-off błysnął atakujący Jakub Bucki. Ten niezwykle pożyteczny zmiennik wykonał aż 11 punktowych zagrywek, walnie przyczyniając się do awansu rzeszowian. To tym bardziej godne pochwały, że Bucki był pod sporą presją. Z powodu urazu wypadł pierwszy atakujący Resovii Stephan Boyer i Bucki musiał postarać się zastąpić mistrza olimpijskiego. Zrobił to w najlepszy możliwy sposób, bijąc prawie sześcioletni już rekord Jana Hadravy. Czech 31 października 2018 roku, co ciekawe także w starciu z Treflem Gdańsk, zdobył aż 9 asów, serwując 24 razy, popełniając 3 pomyłki. Bucki zdobył w niedzielę 11 punktów serwisem, 34 zagrywał i tylko raz się pomylił! A właściwie każda z jego zagrywek leciała z prędkością ponad 110 kilometrów na godzinę. To był prawdziwy kosmos!– Ten mecz był dziwny w moim wykonaniu, na początku nieźle zagrywałem, ale tragicznie szło mi w ataku – mówi Jakub Bucki, który był zdziwiony gdy usłyszał, że pobił rekord PlusLigi. – Szczerze to nawet nie wiedziałem, że było ich aż tyle, skupiałem się na kolejnych serwisach i tego nie liczyłem. Fajnie, najważniejsze że wygraliśmy – dodaje gracz, który poza świetną formą słynie także ze skromności.

 

Zobacz wszystkie asy serwisowe Jakuba Buckiego z meczu z Treflem, polecamy od 3.29 pięć kolejnych


Warto też dodać, że sezon 2023/2024 dopisał także w tej klasyfikacji kilka innych znakomitych występów. Na trzecim miejscu na liście wszech czasów z 8 asami w meczu znaleźli się także świetnie dysponowani Karol Butryn (w meczu z PSG Stalą Nysa) i Moritz Karlitzek (także w meczu przeciwko PSG Stali Nysa).

Do końca sezonu pozostało jeszcze kilka kluczowych spotkań, na razie jednak żaden z graczy nie zbliżył się jeszcze do ligowego rekordu w liczbie zdobytych punktów (Bartłomiej Kluth - 40, sezon 2016/2017 w starciu z Treflem), najbliżej był Dawid Dulski z 34 punktami, które zdobył je 6 marca 2024 w starciu z GKS Katowice.

Warto także zwrócić uwagę, że znakomity pod względem sportowym sezon przyciąga coraz więcej kibiców, do hal i przed telewizory. W tym sezonie z pewnością przekroczona zostanie bariera pół miliona kibiców w halach (ponad 472 tys. w fazie zasadniczej), w historii PlusLigi udało się to dotąd tylko trzy razy. Po sezonie zasadniczym średnia frekwencja – mimo sporej części meczów granych w środku tygodnia – wyniosła 1970 widzów na mecz i jest najwyższa od 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku może być jeszcze lepiej, bowiem większość kolejek będzie rozgrywana tylko w weekendy. A Trefl, który przyciąga rekordy asów w PlusLidze, przyciąga także rekordowe tłumy do Ergo Areny. W sezonie 2023/2024 średnia widzów na meczach gdańskiej ekipy to 4213 widzów!

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI