Aktualności

Jakub Jarosz i Marcin Janusz w Alei Gwiazd Siatkówki [ZDJĘCIA]

Katowice od lat uznawane za mekkę siatkówki, dla naszej dyscypliny miasto wyjątkowe z wielu względów, jednym z nich jest Aleja Gwiazd Siatkówki. W tym wyjątkowym miejscu odsłonięte zostały kolejne tablice z udziałem naszych wybitnych siatkarzy i siatkarek. Po tej uroczystości reprezentacja Polski siatkarzy rozgrywa swój pierwszy mecz w sezonie olimpijskim, towarzysko mierząc się z reprezentacją Niemiec.

W środę odbyła się siódma edycja Alei Gwiazd Siatkówki - druga organizowana pod egidą Polskiej Siatkówki. Upamiętniająca wybitne postaci świata siatkówki Aleja została otwarta w maju 2017 roku przy al. Korfantego w Katowicach, tuż obok legendarnego Spodka.

Od tamtej pory trwały ślad pozostawiło w niej 39 osobistości i instytucji związanych z siatkarskim światem. Wieńczy ją unikalna, pamiątkowa ławeczka z repliką pucharu mistrzostw Świata 2014, zdobytego w katowickim Spodku przez reprezentację Polski. Co roku w Alei Gwiazd Siatkówki swoje tablice odsłaniają kolejne postacie, które zapisały się w historii naszej dyscypliny.

Tym razem swoje tablice odsłonili doskonale znani i utytułowani reprezentanci Polski - Aleksandra Jagieło (BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała), Magdalena Śliwa, Jakub Jarosz (GKS Katowice) i Marcin Janusz (Grupa Azoty ZAKSA). Dodatkowo pojawiły się dwie tablice upamiętniające ważne wydarzenia – igrzyska olimpijskie w 1964 roku oraz mistrzostwa Świata w 1974 roku.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że odbywa się w roku olimpijskim, a wraz z meczem towarzyszącym uroczystości reprezentacja Polski mężczyzn rozpoczęła sezon, który zwieńczony zostanie występem na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wyjątkowość uroczystości wynika również z faktu, że została odsłonięta tablica upamiętniająca zdobycie brązowego medalu na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 przez reprezentację Polski kobiet. Od tego niezwykle ważnego wydarzenia mija w tym roku dokładnie 60 lat. Rok 2024 to również 50 lat od zdobycia pierwszego w historii Polski - a na dodatek złotego - medalu mistrzostw świata w Meksyku w 1974 roku, również to wydarzenie zostało upamiętnione specjalną tablicą w Alei Gwiazd.

Powrót do listy

Galeria