Aktualności

Gala PLS: Kto zostanie odkryciem sezonu w TAURON Lidze? Przedstawiamy kandydatki

Julia Bińczycka z UNI Opole, Martyna Borowczak z BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała i Weronika Gierszewska z ITA TOOLS Stali Mielec? Która z tych młodych siatkarek zasłużyła na miano odkrycia minionego sezonu w TAURON Lidze? Laureatkę poznamy w sobotę 8 czerwca podczas Gali Polskiej Ligi Siatkówki. Przedstawiamy kandydatki.

Julia Bińczycka

Z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów przez dwa sezony walczyła o mistrzostwo Polski i w Lidze Mistrzyń, ale zdecydowała się przejść do drużyny z dolnej połowy tabeli, ale z większą szansą na regularną grę w podstawowym składzie. - Możliwość indywidualnego rozwoju była moim priorytetem - mówiła w wywiadzie. W UNI Opole spisywała się bardzo dobrze, a jej zespół zakończył sezon na siódmym miejscu, co można uznać za niespodziankę. Warto dodać, że w nowym klubie spotkała Nicolę Vettoriego, który był jej trenerem w młodzieżowych kadrach województwa wielkopolskiego.

Bińczycka pochodzi z Poznania, a w siatkówkę uczyła się grać w tamtejszym Energetyku. Trzy lata temu zdobyła z nim mistrzostwo Polski juniorek, a MVP turnieju została Martyna Borowczak, jej koleżanka z drużyny, a obecnie rywalka z BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Obie trafiły do TAURON Ligi i odgrywają w niej coraz większą rolę.

Rozgrywająca UNI na początku seniorskiej kariery miała szczęście, które - jak to w sporcie często bywa - było związane z pechem innej siatkarki -  Marty Łyczakowskiej (wówczas Krajewskiej), kontuzjowanej na zgrupowaniu reprezentacji. Klub z Rzeszowa szukał dla niej zastępstwa i znalazł w Poznaniu. Bińczycka wspominała w wywiadzie, że miała był zmienniczką w pierwszoligowej drużynie Energetyka, a została w wicemistrzu Polski.

W nowym klubie spisywała się bardzo dobrze, będąc jedną z liderek drużyny. Największym osiągnięciem UNI w sezonie 2023/2024 był awans do turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski w Nysie. Opolanki w półfinale przegrały z BKS-em BOSTIK ZGO, ale w lidze sprawiły sensację, pokonując faworyta. Nagrodą za dobrą postawę było dla Bińczyckiej powołanie do szerokiej kadry reprezentacji Polski na Ligę Narodów.

Julia Bińczycka

22 lata - 172 cm

3 sezony w TAURON Lidze - 76 meczów

Kluby: Developres BELLA DOLINA, UNI Opole

Sezon 2023/2024 - 26 meczów

3 razy MVP meczu

Martyna Borowczak

Nie imponuje warunkami fizycznymi, nie atakuje z wielką siłą, ale... - To dla mnie człowiek od czarnej roboty w drużynie. Każdy klub chciałby mieć w składzie taką siatkarkę - mówi o 22-letniej przyjmującej Aleksandra Jagieło, prezes BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała, kiedyś znakomita skrzydłowa, dwukrotna mistrzyni Europy.

MVP mistrzostw Polski juniorek w 2021 roku, etatowa reprezentantka Polski w kategoriach młodzieżowych, po tytule zdobytym z Enea Energetykiem Poznań przeszła do zespołu z Bielska-Białej. Nie było jej łatwo o miejsce w podstawowym składzie, bo musiała rywalizował ze starszymi od siebie Weroniką Szlagowską czy Aleksandrą Kazałą. W debiucie z Developresem BELLA DOLINA zdobyła 13 punktów, choć nie grała od początku. W całym sezonie jej średnia wyniosła 4,5 pkt. na mecz. W kolejnym była ponad dwa razy większa, a w ostatnim prawie osiem, ale za to ustanowiła swoje rekordy - 20 pkt. w spotkaniu z Grupą Azoty Chemikiem Police i cztery bloki przeciwko KGHM #VolleyWrocław.

Borowczak znakomicie spisała się w finale TAURON Pucharu Polski, przez długi czas będąc najskuteczniejszą zawodniczką zespołu z Bielska-Białej. Mecz skończyła z 18 punktami.

To prawda, że zagrała bardzo dobrze - mówi prezes Jagieło. - Jej praca i zaangażowanie przyniosły efekty. Cieszę się, że to kolejna nasza zawodniczka, która została wyróżniona, bo przecież w ubiegłym roku odkryciem została Dominika Pierzchała [później przeszła do Grupy Azoty Chemika Police - przyp. red.]. Martyna jest dobra w obronie i przyjęciu, ma trudną do odbioru zagrywkę, a w ataku potrafi obijać blok; jak ma dzień, jest bardzo skuteczna - wylicza.

BKS BOSTIK ZGO miał świetny sezon, zwieńczony dwoma trofeami: TAURON Pucharem Polski i brązowym medalem TAURON Ligi. Duży udział w tym miała 22-letnia Borowczak.

Martyna Borowczak

22 lata - 178 cm

3 sezony w TAURON Lidze

Klub: BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała

Sezon 2023/2024 - 27 meczów

Weronika Gierszewska

Wychowała się i nauczyła grać w siatkówkę w Tucholi. Później rozpoczęła wędrówkę po pierwszoligowych klubach, począwszy od Budowlanych Toruń, przez KSZO SMS Ostrowiec Świętokrzyski, Olimpię Jawor, SAN-Pajdę Jarosław, by w 2022 roku wylądować w ITA TOOLS Stali Mielec. W pierwszym sezonie pomogła drużynie spełnić marzenie, jakim był powrót po 11 latach do TAURON Ligi.

Mimo kłopotów ze zdrowiem na najwyższym poziomie zadebiutowała w znakomitym stylu, zdobywając 13 punktów w spotkaniu z Grupą Azoty Chemikiem Police. W ósmej serii, po przerwie spowodowanej urazem, ustanowiła rekord, jakim były 32 punkty w meczu z Energą MKS-em Kalisz. Bilans Gierszewskiej w pierwszym sezonie to 345 punktów, co daje nieco ponad 17 na mecz i 13. miejsce wśród najskuteczniejszych w TAURON Lidze. To więcej niż zdobyły Katarzyna Zaroślińska-Król czy Valentina Diouf.

Była bardzo silnym ogniwem w naszym zespole - podkreśla Mateusz Grabda, trener ITA TOOLS Stali. - Gierszewska jest bardzo ambitna, dająca z siebie 110 procent na treningach i w meczach. Ciężko jest przeskoczyć z pierwszej ligi do TAURON Ligi, ale ona dała sobie bardzo dobrze radę. Dziewczyna ma duży potencjał, ale żeby się dalej rozwijała, konieczna jest ciężka praca - zaznacza szkoleniowiec.

Weronika Gierszewska

24 lata - 186 cm

1. sezon w TAURON Lidze

Klub: ITA TOOLS Stal Mielec

Sezon 2023/2024 - 20 meczów

3. razy MVP meczu

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI