Aktualności

Gala PLS: Która z siatkarek zostanie najlepszą zagraniczną siatkarką sezonu 2023/2024? Oto nasze nominacje

Nie przyjechały do TAURON Ligi jako wielkie gwiazdy, a tymczasem to one często stanowiły o sile swoich zespołów. Przed nami nominowane w kategorii najlepsza zagraniczna siatkarka.

Kertu Laak (BKS BOSTIK Bielsko-Biała)

Dla Kertu Laak sezon 2023/2024 był pierwszym w TAURON Lidze. Do BKS-u BOSTIK ZGO Bielsko-Biała trafiła z francuskiego RC Cannes. Choć karierę rozpoczynała jako rozgrywająca i na tej pozycji zdobywała nagrody, m.in. dla najlepszej rozgrywającej ligi estońskiej (2014) czy Ligi Bałtyckiej, to w roli atakującej spełnia się najlepiej.

– W zeszłym sezonie miałam okazję grać we Francji i uważam, że polskie rozgrywki są na wyższym poziomie. Poziom TAURON Ligi bardzo mi odpowiada i podoba mi się to, że wszystkie drużyny, również te z dolnej części tabeli, walczą o zwycięstwo i są w stanie wygrywać mecze. Jest sporo niespodzianek. Nie zawsze faworyci wygrywają i to może się podobać, bo emocji nie brakuje. Liga jest interesująca, a poziom jest naprawdę zadowalający. Są też drużyny, które wciąż liczą się w grze o europejskie puchary, więc to też świadczy pozytywnie o polskich klubach i całych rozgrywkach – mówiła na początku sezonu estońska atakująca.

 



Już od pierwszych spotkań w BKS-ie BOSTIK ZGO Bielsko-Biała Laak pokazała, że jest wartościową zawodniczką, która potrafi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za wynik. Bywało, że mecze rozpoczynała z kłopotami, jednak im dłużej przebywała na boisku, tym lepiej sobie radziła.  Tak było m.in. w meczu finałowym TAURON Pucharu Polski. Jej zespół, BKS BOSTIK ZGO, przegrywał już 0:2 z ŁKS-em Commercecon Łódź i wtedy Estonka wzięła ciężar gry na siebie. To do niej Julia Nowicka posyłała trudne piłki, a ona zamieniała je na punkty. Po pięciosetowym pojedynku razem z koleżankami mogła cieszyć się ze zdobycia pucharu. Kilka tygodni później sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Polski, będąc jedną z ważniejszych zawodniczek na boisku.

Po zakończeniu sezonu śmiało można powiedzieć, że była liderką zespołu z Bielska-Białej. Łącznie w 30 meczach, w których zagrała w tym sezonie, zdobyła 493 punkty, zostając najlepszą punktującą zawodniczką ligi. Z tej liczby 418 punktów zdobyła atakiem, co dało jej również najwyższą lokatę wśród atakujących, 28 oczek zdobyła w polu zagrywki, a 47 punktów dołożyła blokiem.

Kertu Laak
26 lat - 189 cm
1 sezon w TAURON Lidze - 30 meczów
Kluby: BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała
Sezon 2023/2024 - 30 meczów - 109 setów
6 razy MVP meczu

Mackenzie May (Grot Budowlani Łódź)

Amerykańska przyjmująca Mackenzie May trafiła do Grot Budowlanych Łódź z włoskiego klubu Volley Bergamo, gdzie spędziła dwa sezony.

– Cieszę się, że udało się pozyskać taką zawodniczkę jak Mac. To siatkarka kompletna o doskonałych warunkach fizycznych. Z pewnością będzie wzmocnieniem dla zespołu, zwłaszcza w Lidze Mistrzyń – mówił przed rozpoczęciem sezonu  prezes klubu, Marcin Chudzik.

Już pierwsze mecze pokazały, że jest bardzo wartościową zawodniczką i wnosi wiele dobrego do drużyny. Świetnie wkomponowała się w zespół, często ratowała drużynę z opresji, będąc na boisku jej liderką. Choć z zespołem Grot Budowlani Łódź zajęła dopiero czwarte miejsce w TAURON Lidze, to jej gra w dużym stopniu miała wpływ na ostateczny wynik.

– Bardzo podoba mi się moja drużyna i dobrze czuję się w Łodzi. Jestem podekscytowana naszą pracą i wdzięczna, że dostałam szansę gry w tej drużynie i bardzo dobrze się w niej odnalazłam. Myślę, że znajdziemy sposób na lepszą i skuteczniejszą grę – mówiła na początku sezonu.

 



Mackenzie May wystąpiła w 31 spotkaniach w sezonie. W prawie wszystkich meczach była decydującą postacią na boisku, zdobywając średnio 4,23 punktu na set. W pięciosetowym meczu przeciwko MOYA Radomce Radom punktowała aż 26 razy, dwa oczka mniej zanotowała w spotkaniu z BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Po zakończeniu sezonu uplasowała się na drugim miejscu jako najlepiej punktująca – łącznie zdobyła 444 punkty, w tym 376 atakiem i 25 blokiem. Amerykanka jest za to liderką w rankingu na najlepiej zagrywającą – ma na koncie aż 43 asy serwisowe.

Mackenzie May
25 lat - 190 cm
1 sezon w TAURON Lidze – 31 meczów
Kluby: Grot Budowlani Łódź
Sezon 2023/202 – 31 meczów - 105 setów
5 razy MVP meczu

Elizabet Inneh-Varga (Grupa Azoty Chemik Police)

Elizabet Inneh-Varga, reprezentantka Rumunii i atakująca Grupy Azoty Chemik Police do TAURON Ligi trafiła z ligi koreańskiej.

– Czas w Korei wspominam z sentymentem, wiele się nauczyłam. Wiem, że czas na krok do przodu i uważam, że umowa z Chemikiem jest takim krokiem. Jestem bardzo wdzięczna, że klub na mnie postawił i zrobię wszystko, żeby sprostać wyzwaniu – mówiła na początku sezonu.

Od pierwszych spotkań w TAURON Lidze pokazała, że jest wartościową zawodniczką i w każdej sytuacji można na nią liczyć. Zawsze dużo dawała drużynie, potrafiła wejść na boisko jako zmienniczka i uspokoić grę na siatce, zdobywała punkty wtedy, kiedy zespół bardzo ich potrzebował. Im dłużej trwał sezon, tym lepiej Rumunka się spisywała.

– TAURON Liga jest na pewno na miarę tego, czego oczekiwałam. Poziom rozgrywek jest bardzo dobry. Liga jest wymagająca i wiedziałam, że na każdy mecz muszę być dobrze przygotowana. Jestem bardzo zadowolona, że mogę grać w Polsce w tak mocnym klubie jak Grupa Azoty Chemik. Jestem podekscytowana tym wszystkim co nas czeka w tym sezonie – mówiła na początku sezonu atakująca Grupy Azoty Chemik Police.

Elizabet Inneh-Varga trafiła do zespołu bardzo dobrych i doświadczonych zawodniczek i nie zawsze grała w pełnym wymiarze. Mimo tego sezon zakończyła z dorobkiem 352 punktów, co dało jej dopiero dziesiątą lokatę w rankingu na najlepiej punktującą. Z tej liczby 16 punktów to asy serwisowe i tyle samo bloków. Najwięcej punktów zdobyła w fazie zasadniczej w spotkaniu przeciwko PGE Rysicom Rzeszów w pięciu setach -  31.

 



Czterokrotnie została wybrana najlepszą zawodniczką meczu. Tyle samo statuetek otrzymały jej klubowe koleżanki Iga Wasilewska i Natalia Mędrzyk, co pokazuje do jak silnej i wyrównanej drużyny trafiła. Jej świetna postawa na boisku w całym sezonie sprawiła, że znalazła się w drużynie sezonu 2023/2024 TAURON Ligi, wybranej przez naszą redakcję.

Elizabet Inneh-Varga
25 lat - 192 cm
1 sezon w TAURON Lidze – 28 meczów
Kluby: Grupa Azoty Chemik Police
Sezon 2023/2024 – 28 meczów - 81 setów
4 razy MVP meczu

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI