Aktualności

Kto zostanie najlepszym graczem sezonu 2023/2024 TAURON 1. Ligi? Wszystko wyjaśni się już w sobotę

Mateusz Rećko (MKS Będzin), Szymon Romać (BBTS Bielsko-Biała) i Damian Wierzbicki (PZL LEONARDO Avia Świdnik) to trójka graczy wybrana przez naszą kapitułę. Który z nich odbierze nagrodę w trakcie sobotniej gali Polskiej Ligi Siatkówki?

Mateusz Rećko (MKS Będzin)

Mateusz Rećko został wybrany najlepszym zawodnikiem TAURON 1. Ligi Mężczyzn na zakończenie sezonu 2023/24 w głosowaniu naszej redakcji. Wygrał w klasyfikacji zawodników najczęściej nagradzanych statuetką MVP. Atakujący MKS-u Będzin wielokrotnie podczas tegorocznych rozgrywek udowodnił swoją wysoką dyspozycję, prowadził zespół od zwycięstwa do zwycięstwa, o czym najlepiej świadczy aż dwanaście wyróżnień nagrodą MVP!

Takiego zawodnika w swojej drużynie chciałby mieć każdy trener. Opanowany, potrafiący w odpowiednich momentach wziąć ciężar gry na swoje barki. Pod kierunkiem Wojciecha Serafina jeszcze bardziej rozwinął skrzydła i dołożył cenną cegiełkę do awansu MKS-u Będzin do elity.

–  Mateusz Rećko jest ważną osobowością będzińskiego zespołu. W ważnych czy trudnych momentach potrafił wypracować dla swojego zespołu przewagę, dopaść rywala nawet jeżeli ten był w słabszej dyspozycji. Do tego opanowany i potrafiący odpowiednio ocenić, jaką piłkę trzeba zaatakować na stronę rywala w danej sytuacji – podkreślił Ireneusz Mazur, były trener reprezentacji Polski.

Na Mateuszu Rećko poznali się już kilka sezonów wcześniej w Częstochowie i Kielcach, gdzie zbierał pierwsze szlify siatkarskiego rzemiosła na pierwszoligowych parkietach. Warto wspomnieć, że w okresie siatkówki młodzieżowej związany był z UMKS MOS Wola Warszawa. Potem przez trzy lata rozwijał się w Świdniku, skąd po bardzo dobrym sezonie 2022/23 przeniósł się do Będzina, gdzie pełnił rolę pierwszego atakującego.

– Zawsze miło jest słyszeć komplementy. Cieszę się, że swoją boiskową postawą w minionych sezonach zasłużyłem na taką ocenę w oczach sztabu trenerskiego. Pewność siebie i wiarę we własne umiejętności buduje się przez lata. Zmiana barw na będziński MKS jest nowym początkiem. Startuję z czystą kartą. Dopiero teraz muszę udowodnić, że przekonania sztabu trenerskiego były słuszne i umacniać wspomnianą wcześniej  pewność siebie – podkreślił zawodnik przed startem rozgrywek TAURON 1. Ligi Mężczyzn.

 W czasie trwania sezonu 2023/24 pierwszoligowych rozgrywek atakujący kilkukrotnie był wybierany do drużyny danej kolejki. To, co jest godne podziwu i pochwały, że od początku zawodnik skoncentrowany był na celu, jaki postawiono przed MKS-em Będzin – awansie do PlusLigi. Stał się liderem, pierwszoplanową postacią, która przy wsparciu oddanych kolegów, przyjaciół z zespołu i zdobyciu 536 punktów przypieczętował wspólnie z zespołem upragniony awans.

– Nasz cel był znany od początku sezonu. Po prostu stopniowo realizowaliśmy jego poszczególne punkty. W swoich meczach staraliśmy się od początku narzucać swój rytm gry. Osobiście cieszę się, że dałem z siebie tyle, żeby ten zespół wygrał tę ligę – zakończył Rećko.

Mateusz Rećko
Wiek/wzrost: 196 cm

Sezony/mecze w T1L: 6 sezonów

Kluby w karierze w T1L: AZS Częstochowa, Buskowianka Kielce, Polski Cukier Avia Świdnik, PZL LEONARDO Avia Świdnik, MKS Będzin
Mecze/Sety w sezonie 23/24: 36 meczów/129 setów

Nagrody MVP w sezonie 23/24: 12 nagród MVP

Szymon Romać (BBTS Bielsko-Biała)

Szymon Romać bardzo dobrze odnalazł się w drużynie spadkowicza PlusLigi, czyli BBTS Bielsko-Biała, do którego dołączył po okresie dwóch lat spędzonych w Lublinie. Był bardzo ważnym ogniwem bielskiego klubu, który w odpowiednich momentach stawał się prawdziwym liderem zespołu.

Atakujący dołączył do zespołu prowadzonego przez Sergieja Kapelusa jako już doświadczony zawodnik, który mógł pochwalić się sukcesami zdobytymi na parkietach nie tylko 1. Ligi, ale przede wszystkim PlusLigi. Doskonale wiedział jak smakuje złoty medal ekstraklasy, który wywalczył w 2018 roku z PGE Skrą Bełchatów i Superpuchar Polski.
W swoim dorobku posiada także mistrzostwo 1. Ligi z 2021 roku i dwa srebrne medale zdobyte w 2012 roku i 2024 roku. Ponadto atakujący w 2015 roku sięgnął po brązowy krążek Ligi Europejskiej podczas turnieju finałowego w Wałbrzychu z reprezentacją Polski B.
Bielski klub przed startem sezonu stawiał sobie wysokie cele. Był praktycznie o krok od ponownego awansu do PlusLigi. W decydującym starciu minimalnie lepsi okazali się jednak będzinianie. Romać we wszystkich trzech finałowych spotkaniach zagrał na sto procent swoich możliwości.

– W tej finałowej rywalizacji MKS Będzin w pełni zasłużył na wygraną. Początkowo ten srebrny medal nie dawał radości, ale uważam, że te trzy ostatnie spotkania nie mogą przekreślić całego naszego sezonu. Mieliśmy swoje wzloty i upadki. Trochę kontuzji, które niestety nie pozwalały nam w pełni rozwinąć skrzydeł. Dlatego też, kiedy emocje już opadły, naprawdę doceniamy ten sukces. Za nami dziesięć miesięcy ciężkiej pracy, która została zwieńczona srebrnym medalem – wyznał Szymon Romać.

 W zakończonych rozgrywkach atakujący wystąpił w 38 spotkaniach BBTS-u, zdobywając łącznie 638 punktów, co zapewniło mu 1. miejsce w rankingu najlepiej punktujących i atakujących. Podkreślić jeszcze trzeba, że zajął także 2. miejsce w rankingu najlepiej zagrywających z dorobkiem 71 punktów.

Przez ekspertów Romać pod względem sportowym, umiejętności, a także cennego doświadczenia od początku sezonu był zaliczany do czołówki najlepszych atakujących TAURON 1. Ligi Mężczyzn, zaraz obok Mateusza Rećko oraz Damian Wierzbickiego.
Bez wątpienia najlepsze spotkanie w sezonie 2023/24 atakujący rozegrał w Białymstoku. Podczas wyjazdowego starcia 9. kolejki zdobył dla bielskiego klubu 29 punktów, co nie uszło uwadze komisarza zawodów, który wyróżnił go dodatkowo statuetką MVP. Na przestrzeni całego sezonu Romać odbierał takie wyróżnienie aż siedmiokrotnie!

Szymon Romać

Wiek/wzrost: 196 cm

Sezony/mecze w T1L: 3 sezony

Kluby w karierze w T1L: Cuprum Lubin, LUK Politechnika Lublin, BBTS Bielsko-Biała

Mecze/Sety w sezonie 23/24: 38 meczów/148 setów

Nagrody MVP w sezonie 23/24: 7 nagród MVP

Damian Wierzbicki (PZL LEONARDO Avia Świdnik)

Damian Wierzbicki to bezapelacyjny lider drużyny PZL LEONARDO Avii Świdnik w sezonie 2023/24. Trudno szukać w statystykach meczu, w którym zdobyłby mniej niż piętnaście punktów. Naprawdę niewiele zabrakło, aby poprowadził swój zespół do upragnionego medalu TAURON 1. Ligi w właśnie zakończonych rozgrywkach.

Damian Wierzbicki niezależnie od tego, jakiej drużyny zasila szeregi, w bardzo krótkim czasie staje się jej filarem. To motor napędowy całego zespołu. Tak było podczas jego gry w Lublinie, Wrocławiu czy Bydgoszczy. Nikt nie miał wątpliwości, że podobnie będzie w Świdniku.

Na przestrzeni ostatnich sezonów był jednym z najlepszych atakujących TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Na potwierdzenie tego, w latach 2019-2023 aż trzykrotnie zajmował 1. miejsce w rankingu najlepszych atakujących oraz punktujących zawodników całych rozgrywek.

– Mamy nadzieję, że kolejne krążki zdobędzie właśnie z nami. Bardzo się cieszymy, iż tak doświadczony siatkarz dołączył do Avii – mówili zgodnie włodarze klubu PZL LEONARDO Avii przed startem sezonu, kiedy to Wierzbicki dołączał do drużyny ze Świdnika świeżo po wywalczeniu brązowego medalu z bydgoskim BKS-em.

Atakujący swoją przygodę z siatkówką rozpoczął przypadkowo. Początkowo trenował pływanie, ale przyszedł taki moment w jego życiu, że potrzebował zmiany. W pierwszej klasie liceum poszedł na jeden trening siatkówki w Augustowie i zaczął rozwijać się właśnie w tym kierunku.

Wierzbicki to zawodnik, który może pochwalić się wieloma sukcesami. Wspólnie z LUK Politechniką Lublin i BKS VISŁA PROLINE sięgnął po brązowy medal 1. Ligi. Jego ogromnym atutem jest lewa ręka. Chciałby się powiedzieć prawdziwa zmora blokujących. Do tego mocny serwis, trudny do utrzymania.

Jednym z najlepszych spotkań, jakie rozegrał w zakończonych rozgrywkach to domowe starcie z PSG KPS Siedlce w ramach 17. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. Podczas tego czterosetowego spotkania zdobył wtedy aż 28 punktów, kończąc starcie z 61% skutecznością w ataku.

Co więcej, atakujący przoduje w rankingach 1. Ligi. W klasyfikacji najlepszych punktujących i atakujących TAURON 1. Ligi Mężczyzn sezonu 2023/24 uplasował się na 2. lokacie. Przez długi czas zajmował nawet pierwsze miejsce. W jednym z wywiadów żartował, że w domu musi przygotować dodatkową półkę na statuetki, bo zaczyna mu brakować miejsca. Ponadto cieszy się ogromną sympatią wśród kibiców. Ostatnio odebrał specjalne wyróżnienie właśnie z rąk kibiców klubu ze Świdnika.

 – Dziękuję za cały sezon. Dla mnie to naprawdę wspaniałe wyróżnienie. Dziękuję za ten miły gest. Cały sezon był wspaniały w waszym wykonaniu. Mam nadzieję, że w kolejnych sezonach również będziecie tak wspaniale wspierali naszą drużynę – zakończył Wierzbicki.

Damian Wierzbicki

Wiek/wzrost: 198 cm

Sezony/mecze w T1L: 6 sezonów

Kluby w karierze w T1L: APP Krispol Września, LUK Politechnika Lublin, eWinner Gwardia Wrocław, BKS VISŁA PROLINE Bydgoszcz, PZL LEONARDO Avia Świdnik

Mecze/Sety w sezonie 23/24: 32 meczów/115 setów

Nagrody MVP w sezonie 23/24: 8 nagród MVP

Powrót do listy

Powiązane informacje