Nominowany w kategorii trener 25-lecia PlusLigi: Jacek Nawrocki
– Gdy przeniosłem się z Lechii Tomaszów Mazowiecki do Skry Bełchatów powiedziałem żonie, że pół roku pojeżdżę, a później wrócę do domu – wspominał kiedyś Jacek Nawrocki, najpierw rozgrywający, później drugi trener, a na końcu pierwszy trener bełchatowskiej drużyny. Z planowanych kilku miesięcy wyszło dziewiętnaście lat.
Był jednym z najważniejszych ludzi, którzy budowali wielką siatkówkę w Bełchatowie. Gdy w 2001 roku kończył karierę zawodnika i zostawał drugim trenerem pewnie nie spodziewał się, że jego przygoda ze Skrą (wtedy EKS Skrą Bełchatów) potrwa tak długo. Szefowie klubu szybko doszli do wniosku, że wyszkolą trenera, który później będzie mógł latami prowadzić zespół.
Nawrocki najpierw przez dwa sezony współpracował z Wiesławem Czają, a później przez trzy lata z Ireneuszem Mazurem. Gdy Mazur rozstawał się z Bełchatowem Nawrocki nie był jeszcze gotowy, by samodzielnie objąć Skrę. Za to w kilka miesięcy jeżdżąc codziennie samochodem z rodzinnego Tomaszowa Mazowieckiego do Bełchatowa i z powrotem nauczył się w stopniu komunikatywnym języka włoskiego. Wszystko po to, by móc być drugim trenerem w sztabie Daniela Castellaniego, który zmienił Mazura.
Wydaje się, że to właśnie od Castellaniego Nawrocki nauczył się najwięcej, choć nie umiał przejąć od niego wszechobecnego spokoju. Gdy został już samodzielnym szefem sztabu w bełchatowskim klubie, ciężko znosił presję i emocje związane z meczami, zwłaszcza o dużą stawkę. Z czasem zaczął jednak zachowywać się już zupełnie inaczej; widać, że nabrał doświadczenia.
Z bełchatowskim klubem kolekcjonował medale w PlusLidze oraz Lidze Mistrzów i Klubowych Mistrzostwach Świata. Pod wodzą Nawrockiego PGE Skra zwyciężała w PlusLidze, było o włos od zwycięstwa w Lidze Mistrzów, po pamiętnym spotkaniu z Zenitem Kazań w łódzkiej Atlas Arenie, wygrywała z najlepszymi na świecie, m.in z bezkonkurencyjnym wtedy Trentino Volley czy potężnym Zenitem Kazań. Dwa razy była druga w Klubowych Mistrzostwach Świata, a raz zajęła trzecie miejsce.
Mimo że potężny klub stać było na największe polskie gwiazdy, trener nie bał się stawiać na młodzież. Dał szansę nieznanemu wówczas Karolowi Kłosowi, u którego dostrzegł duży potencjał, od początku był przekonany, że Bartosz Kurek, wbrew opiniom, ma zadatki na wielkiego gracza ma Bartosz Kurek, nie wahał się dać szansy młodziutkiemu Aleksanderowi Atanasijeviciowi.
W pewnym momencie był na ligowym topie, o czym świadczy fakt, że w 2011 roku mógł zostać trenerem męskiej reprezentacji Polski. Ponieważ jednak dopiero od niespełna dwóch lat prowadził samodzielnie zespół PGE Skry, nie chciał zostawiać bełchatowskiego klubu. Ostatecznie szefowie związku postawili Nawrockiemu ultimatum – albo kadra, albo Skra. Trener zdecydował, że nie zostawi klubu i nowym selekcjonerem został Andrea Anastasi.
Będąc drugim trenerem Skry Nawrocki zdobył pięć razy tytuł mistrza Polski, dwa kolejne dorzucił już jako pierwszy trener. Z bełchatowskimi siatkarzami sięgał także po Puchary Polski, brązowe i srebrne medale Ligi Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostw Świata.
Sezon 2012/2013 był pierwszym od wielu lat, w którym PGE Skra nie stanęła na ligowym podium zajmując piąte miejsce. Kontrakt Nawrockiego nie został przedłużony, mimo zdobycia Superpucharu Polski i trzeciego miejsca w Klubowych Mistrzostwach Świata. Z Nawrockim w sztabie trenerskim PGE Skra zdobyła w sumie 23 trofea i medale, w tym siedem tytułów mistrza Polski.
Po rozstaniu ze Skrą Nawrocki skupił się na pracy z młodzieżą, stając się główną postacią Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. To on był głównym twórcą reprezentacji Polski juniorów, z którą przez dwa lata nie przegrał ani jednego meczu. i z której wyszli m.in. Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal czy Norbert Huber. Wcześniej z reprezentacją Polski juniorów, w składzie z Aleksandrem Śliwką, zdobył wicemistrzostwo Europy.
W latach 2015-2021 prowadził żeńską reprezentacją kobiet, z którą zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Europy w 2019 r. W sezonie 2021/2022 (do lutego 2022) prowadził Grupę Azoty Chemika Police. Potem znów wrócił do siatkówki męskiej i na początku sezonu 2022/2023 prowadził Cerrad Eneę Czarnych Radom, z którym rozstał się w listopadzie 2022 r. za porozumieniem stron. W marcu 2023 r. zaczął ponownie pracę w SMS PZPS Spała. W 2025 r. dostał nominację na trenera reprezentacji Polski U19 mężczyzn, dla której docelową imprezą są tegoroczne mistrzostwa świata U19 w Uzbekistanie.
Jacek Nawrocki
ur. 20.08.1965 r. w Tomaszowie Mazowieckim
Kluby i reprezentacje w karierze trenerskiej:
2001-2009 Skra Bełchatów (2 trener)
2009-2013 Skra Bełchatów (1 trener)
2012-2013 Reprezentacja Polski do lat 21
2013-2015 Reprezentacja Polski do lat 19
2015-2021 Reprezentacja Polski kobiet
2021-2022 (do 28.02.2022 r.) Grupa Azoty Chemik Police
2022 (do 24.11.2022 r.) Cerrad Enea Czarni Radom
2023 do chwili obecnej SMS PZPS Spała
2025 Reprezentacja Polski do lat 19
Sukcesy w klubie:
Mistrzostwo Polski: 2010, 2011
Wicemistrzostwo Polski: 2012
Puchar Polski: 2011, 2012
Superpuchar Polski: 2012
Srebrny medal Ligi Mistrzów: 2012
Brązowy medal Ligi Mistrzów: 2010
Srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata: 2009, 2010
Brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata: 2012
Sukcesy w reprezentacji Polski:
Srebrny medal Igrzysk Europejskich: 2015
Czwarte miejsce Mistrzostw Europy: 2019