Autor:Redakcja
  21.10.2022 godz. 12:33

Gwiazdy zapraszają na TAURON Ligę: Martyna Czyrniańska, czyli obiecująca przyszłość


Jeszcze niedawno tylko najwięksi znawcy polskiej kobiecej siatkówki znali nazwisko Martyny Czyrniańskiej. Dziś ta młoda zawodniczka jest na ustach całej siatkarskiej Polski. Została wyróżniona tytułem odkrycia roku TAURON Ligi sezonu 2021/2022. Pechowo, z powodu kontuzji nie mogła być częścią reprezentacji w trakcie mistrzostw świata.

Kiedy w 2021 roku trener Jacek Nawrocki powoływał 17-letnią Martynę do reprezentacji Polski seniorek na Ligę Narodów, nikt nie przypuszczał, że niedługo później będzie jedną z najlepszych przyjmujących TAURON Ligi, zdobywczynią mistrzostwa Polski. Dziś wielu uważa ją za jeden z największych talentów w naszej siatkówce.

Martyna pochodzi z siatkarskiej rodziny. W siatkówkę grała jej mama, starsza  siostra, która zrezygnowała z gry oraz brat Patryk, który gra w Astrze Nowa Sól w TAURON 1. lidze. W 2019 roku Martyna Czyrniańska trafiła do SMS PZPS I Szczyrk. Po dwóch latach spędzonych w kuźni polskich talentów, najpierw została powołana do reprezentacji Polski seniorek, a dopiero kilka tygodni później podpisała trzyletni kontrakt z mistrzem Polski – Grupą Azoty Chemik Police.

– Pewnie to dość dziwna kolejność, ale tak jakoś wyszło. Uczyłam się w SMS, trenerzy mnie znają i ocenili, że dadzą szansę. Zagrałam w pierwszym składzie przeciw Holenderkom i nie ukrywam, stres był niezły. Dałam jednak jakoś radę. Przyszedł czas na podpisanie kontraktu w klubie, cieszę się, że padło na Chemik. Chyba każda siatkarka w Polsce chce grać w Policach, a ja zaczynam od tej drużyny seniorską siatkówkę – mówiła tuż po podpisaniu umowy z mistrzem Polski.

W reprezentacji Polski zadebiutowała w Lidze Narodów w meczu przeciwko Holandii, w którym zdobyła 11 punktów. Kolejnym, ważnym dla niej spotkaniem był ćwierćfinał CEV mistrzostw Europy 2021, w którym zagrała przeciwko mocnej reprezentacji Turcji. Choć Polki przegrały mecz i odpadły z dalszej rywalizacji, Martyna pozostawiła po sobie bardzo dobre wrażenie.

Na początku sezonu 2021/2022 TAURON Ligi więcej czasu spędzała w kwadracie dla rezerwowych i wchodziła na krótkie zmiany. Pierwszy mecz, w którym wystąpiła w pierwszej szóstce miał miejsce 12 listopada 2021 roku przeciwko #VolleyWrocław. W wygranym 3:0 spotkaniu Martyna zdobyła 11 punktów, w tym trzy punkty zagrywką. W kolejnych meczach potwierdzała tylko swoją wartość i niebywały talent. W ćwierćfinałowych spotkaniach przeciwko UNI Opole wystąpiła w podstawowym składzie, zdobywając w pierwszym meczu 11 oczek. W finale z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów była jedną z głównych autorek sukcesu Chemika w walce o złoty medal mistrzostw Polski. W drugim meczu to jej gra przyczyniała się do zwycięstwa policzanek, a ona sama zdobyła nagrodę MVP.

Pomimo faktu, że nie zawsze była szóstkową zawodniczką Chemika Police, jej statystyki są imponujące. W jednym sezonie rozegrała 26 spotkań, w których zdobyła 185 punktów, w tym 20 blokiem i 26 asów serwisowych, co dało jej szóstą pozycję w rankingu na najlepiej zagrywających zawodniczek.

Po sezonie została wyróżniona nagrodą w trakcie Gali 20-lecia Polskiej Ligi Siatkówki – kapituła wybrała ją na Odkrycie Sezonu 2021/2022, w kolejnych rozgrywkach Czyrniańska nadal będzie reprezentować barwy mistrzyń Polski. – Miniony sezon dużo mnie nauczył, ale dał też wiele radości. W debiutanckim roku udało mi się wygrać mistrzostwo Polski, chyba trudno o lepszy scenariusz. Wydaje mi się, że ta drużyna ma jeszcze rezerwy, po które postaramy się sięgnąć w nadchodzącym sezonie – mówiła dla oficjalnej strony klubu.

By miniony czas był idealny dla rozwoju młodej zawodniczki zabrakło tylko jednego – udziału w mundialu rozgrywanym na polskiej ziemi. Niestety, kontuzja wykluczyła ją z udziału w mistrzostwach, które tak dobrze wspominamy.

Statystyki zawodniczki w TAURON Lidze

POWIĄZANE INFORMACJE