Autor:redakcja Fot. Piotr Sumara
  27.10.2022 godz. 11:29

Co słychać w drużynach TAURON Ligi tuż przed startem sezonu 2022/2023 (cz. II)


W czwartek rozpoczyna się sezon 2022/2023 TAURON Ligi. Przedstawiamy, co zmieniło się w naszych drużynach, kto stracił nawięcej zawodniczek, a kto zostawił skład niemal bez zmian. Oto druga część raportu.

PIERWSZA CZĘŚĆ RAPORTU Z TAURON LIGI

UNI OPOLE (7. miejsce w sezonie 2021/2022)

Siódme miejsce w debiutanckim sezonie Opolanek to niezły wynik. Podopieczne Nikoli Vettoriego w fazie zasadniczej wygrały dziewięć spotkań i 13 przegrały i zajęły ósme miejsce w tabeli. W play-off musiały uznać wyższość mistrzyń Polski, przegrywając oba mecze. O siódme miejsce walczyły w bielszczankami. Pierwszy mecz przegrały 0:3, drugi wygrały w takim samym stosunku i o miejscu zadecydował złoty set, w którym zwyciężyły 15:13.

W drużynie doszło do sporych zmian. Odeszły przede wszystkim Regiane Bidias, Weronika Wołodko, Anna Bączyńska, które stanowiły o sile zespołu. Ich miejsce zajęły Brazylijka Lana Conceicao, znana już polskim kibicom Ukrainka Anastasija Krajduba, Amelia Senica, Pola Janicka oraz Natalia Kecher. Zostały Vivian Pellegrino, Gabriela Makarowska, Adrianna Adamek, Marta Orzyłowska, Kinga Stronias i Oliwia Sieradzka.

W ramach przygotowań opolanki rozegrały mecze kontrole m.in. z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów, wygrywając 3:1, Energą MKS Kalisz (3:1). Tydzień przed rozgrywkami przegrały z wrocławiankami 1:4, a kilka dni później mecz pomiędzy tymi drużynami zakończył się remisem 2:2

BKS BOSTIK BIELSKO-BIAŁA (8. miejsce w sezonie 2021/2022)

Bielszczanki odnosiły sukcesy w pierwszej dekadzie XXI wieku, a ostatni medal - brązowy - zdobyły w 2011 roku. Od tamtej pory próbują wrócić na podium, jednak nie jest to łatwe. Po sezonie klub opuściły m.in. Weronika Szlagowska i Gabiela Orvosova, które przeszły do Developresu BELLA DOLINA, do Grot Budowlani Łódź trafiły Ewelina Polak i Aleksandra Kazała. Klub zakontraktował Majkę Szczepańską-Pogodę i Paulinę Majkowską z Pałacu Bydgoszcz, a także Paulinę Damaske, Nikolę Abramajtys, Agatę Nowak oraz Weronikę Sobiczewską. Z niemieckiej ligi wróciła Julia Nowicka, a razem z nią sprowadzono Amerykankę, T`arę Ceasar.

Na początku października bielszczanki wygrały turniej Goleniów Cup, pokonując Energę MKS Kalisz. W sparingach z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów jedno spotkanie wygrały 3:1, w drugim padł remis 2:2. Najważniejszym turniejem był Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, gdzie podopieczne Bartłomieja Piekarczyka wygrały z ukraińskim zespołem Novator Chmielnicki 3:0, w drugim dniu pokonały Grot Budowlani Łódź 3:2. Tuż przed rozpoczęciem sezonu w meczu sparingowym pokonały Roleski Grupę Azoty Tarnów 3:2.

Karolina Drużkowska z Energii MKS Kalisz jest w stanie zaatakować, gdy piłka jest na wysokości 327 cm. O dwa centymetry mniejszy zasięg mają Kamila Witkowska z ŁKS Commercecon Łódż, a jej koleżanka z zespołu Valentina Diouf – 324 cm.

 #VOLLEY WROCŁAW (9. miejsce w sezonie 2021/2022)

Wrocławianki od wielu lat nie mogą się przebić do ligowej czołówki. Do zakończonym sezonie 2021/2022 klub postanowił diametralnie odmienić zespół. W ekipie Michała Maska pozostały Adrianna Szady, Julia Stancelewska, Aleksandra Gromadowska i Joanna Chorąża. Do Wrocławia trafiły m.in. Magdalena Saad, Anna Bączyńska (powrót do zespołu po roku gry w UNI Opole), Regiane Bidias, Julia Szczurowska. Jako ostatnią pozyskano Joannę Pacak.

Przygotowania do sezonu wrocławianki rozpoczęły od udanego startu w PreZero Grand Prix, gdzie obroniły mistrzowski tytuł zdobyty rok temu. Wzięły udział w turnieju sparingowym w czeskim Varnsdorfie. Bilans spotkań to jedna przegrana i dwie wygrane.

W trakcie przygotowań rozegrały kilka spotkań sparingowych, m.in. z Developresem BELLA DOLINA i UNI Opole.
Ostatnim sprawdzianem dla wrocławianek był turniej Amica Cup 2022. Zawodniczki Michała Maska wygrały spotkania z SC Dresdner (3:2), Rote Raben Vilsbiburg (3:2), przegrały z ŁKS Commercecon Łódź 0:3, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.

ENERGA MKS KALISZ (10. miejsce w sezonie 2021/2022)

Po ostatnim sezonie w Kaliszu doszło do prawdziwej rewolucji. Z poprzedniej kadry zostały tylko dwie zawodniczki – atakująca Karolina Drużkowska i środkowa Aleksandra Cygan. Zarząd klubu postanowił stworzyć całkiem nową drużynę, która powalczy o miejsce w ósemce. Dlatego też postawił na doświadczone zawodniczki: Alicję Grabkę, Aleksandrę Rasińską, Aleksandrę Wójcik, Izabelę Lemańczyk i Zuzannę Efimienko-Młotkowską. Ekipę z Kalisza uzupełniają Katarzyna Wawrzyniak, Zuzanna Szperlak, Natalia Pajdak, Alina Bartkowska, Karolina Fedorek i Zuzanna Kuligowska. Zespół poprowadzi Marcin Widera, który do tej pory trenował młodzież MKS SMS Kalisz, zdobywając osiem medali mistrzostw Polski.

W ramach przygotowań do sezonu kaliszanki wzięły udział w PreZero Grand Prix, gdzie zajęły trzecie miejsce. Rozegrały też kilka sparingów, m.in. z UNI Opole (przegrały 1:3), wystartowały również w turnieju Goleniów Cup.

- W zespole pojawiło się 11 nowych zawodniczek. Jest to zupełnie nowe oblicze drużyny. W sztabie również mamy dość poważne zmiany – nie licząc fizjoterapeuty oraz statystyka tworzą go wyłącznie nowe osoby. W związku z tym myślę, że chwilę zajęło i jeszcze zajmie, żeby się w tym wszystkim dotrzeć. Jednocześnie nie wpływa to negatywnie na jakość pracy, wręcz przeciwnie, patrzymy pozytywnie do przodu i pracujemy tak, aby zespół prezentował się jak najlepiej na parkiecie już w trakcie sezonu – mówił przed rozpoczęciem sezonu Marcin Widera.

Największy zasięg w bloku w TAURON Lidze mają Kamila Witkowska (ŁKS Commercecon), Karolina Drużkowska (Energa MKS Kalisz) oraz dwie rzeszowianki: Gabriela Orvosova i Ann Kalandadze - wszystkie potrafią zablokować ataki rywalek na wysokości 310 cm.

ONLYBIO PAŁAC BYDGOSZCZ (11. miejsce w sezonie 2021/2022)

Klub z Bydgoszczy przeszedł latem sporą metamorfozę, począwszy od składu, a zakończywszy na nazwie. Ze starego składu zostały tylko cztery zawodniczki: Paulina Bałdyga, Aleksandra Justka, Magdalena Mazurek i Kinga Różyńska, a odeszło siedem siatkarek, m.in. Zuzanna Szperlak, Paulina Majkowska, Majka Szczepańska-Pogoda o Magdalena Saad. W ich miejsce zakontraktowano Monikę Gałkowską, która wróciła do TAURON Ligi z Perugii, Annę Lewandowską, Agatę Witkowską, Koletę Łyszkiewicz i Polę Nowakowską. Po roku nieobecności z Bydgoszczą ponownie związała się Ewelina Żurowska.

Przygotowania do nowego sezonu zawodniczki rozpoczęły od turnieju na plaży PreZero Grand Prix. Złote medalistki pierwszego turnieju zorganizowanego w 2020 roku i brązowe z roku 2021 tym razem nie miały szczęścia. Rozpoczęły od przegranej z pierwszoligowym LOS Nowy Dwór Mazowiecki, później wygrały z ekipą z Legionowa, Roleski Grupą Azoty Tarnów i Grot Budowlani Łódź. Turniej zakończyły przegraną z #VolleyWrocław, późniejszymi triumfatorkami turnieju. Tuż przed rozpoczęciem sezonu bydgoszczanki zajęły drugie miejsce w Memoriale Grzegorza Morawskiego, przegrywając w finale z Grot Budowlani Łódź.

Najwięcej zawodniczek z zagranicy - po cztery - zakontraktowały Grupa Azoty Chemik Police oraz ŁKS Commercecon Łódź. Najmniej - po jednej - mają w składzie kluby z Bielska-Białej, Bydgoszczy i Legionowa. Tradycyjnie już Energa MKS Kalisz stawia wyłącznie na polskie siatkarki.

ROLESKI GRUPA AZOTY PWSZ TARNÓW (awans z 1. Ligi)

Beniaminek TAURON Ligi zajął miejsce Jokera Świecie, który poprzedni sezon zakończył na ostatnim miejscu i spadł do 1. Ligi. Celem drużyny jest przede wszystkim pozostanie w elicie. Z zawodniczek, które wywalczyły awans, pozostały Gabriela Ponikowska, która w przeszłości występowała w zespołach TAURON Ligi (Enei PTPS Piła, E.LECLERC MOYA Radomki Radom, BKS Aluprof Bielsko-Biała), Magdalena Ociepa (#VolleyWrocław), Anna Pawłowska (Enea PTPS Piła) i Wiktoria Kowalska (Joker Świecie). Do zespołu Marcina Wojtowicza dołączyły Marta Łyczakowska (panieńskie nazwisko Krajewska), Aleksandra Żurawska, Katarzyna Marcyniuk, Aleksandra Szczepańska. Zawodniczkami, które uzupełniły skład są Julia Gierasimova z Ukrainy, Nikolina Lukić z Serbii oraz Elena Beczewa z Bułgarii.

Przygotowania do sezonu rozpoczęły od udziału w PreZero Grand Prix, w którym pokonały Developres BELLA DOLINA Rzeszów, przegrały natomiast z ŁKS Commercecon Łódź oraz z Pałacem Bydgoszcz. We wrześniu zagrały dwa sparingi z E.LECLERC MOYA Radomka Radom i oba mecze przegrały (1:3 i 0:4). Również nieudane dla tarnowianek było spotkanie z wicemistrzyniami Polski, bowiem przegrały 0:4. Pod koniec września wzięły udział w turnieju o „Solną Piłkę” rozgrywanym w Wieliczce, zajmując trzecie miejsce.

POWIĄZANE INFORMACJE