Autor:Redakcja, fot. KGHM Cuprum
  11.10.2023 godz. 16:53

Przed startem sezonu 2023/2024: W Lubinie mieszanka młodości i doświadczenia


KGHM Cuprum Lubin minione rozgrywki zakończyło na 14. pozycji, oddając w trakcie rozgrywek dwóch ważnych graczy. Klub z Lublina chce w nowych rozgrywkach być wyżej i powoli budować swą siłę, by móc marzyć o fazie play-off. W tym celu ściągnięto zdolną młodzież, która ma się uczyć od kilku doświadczonych ligowców.

Do zespołu prowadzonego przez Pawła Ruska dołączyło ośmiu nowych graczy. Wsród nich są młodzi gracze z potencjałem, jak Maksymilian Granieczny czy środkowi Jakub Strulak, Hubert Węgrzyn i Seweryn Lipiński. – To jest nasz pomysł na zespół, by łączyć doświadczonych, ogranych ludzi w PlusLidze z młodymi, którzy mają na kim się wzorować i kogo obserwować na treningach – opowiada Paweł Rusek, który dopiero dołącza do zespołu. Wcześniej był asystentem trenera Nikoli Grbicia i całe wakacje pracował w biało-czerwonej drużynie. – Mamy bardzo młodych środkowych, którzy przyszli do nas z TAURON 1. Ligi, będzie ich wspierał Paweł Pietraszko. Cieszy mnie także obsada pozycji atakujących, bo w ostatnich sezonach mieliśmy tutaj sporo problemów. Pechowe kontuzje powodowały, że niemal cały czas musieliśmy trenować i grać tylko z jednym graczem występującym po przekątnej z rozgrywającym, co utrudniało nam pracę. Teraz mam obu bardzo ambitnych atakujących, z których każdy chce grać.

Trener Rusek ma na myśli Adama Lorenca i reprezentanta USA Jake’a Hanesa. Ten pierwszy w minionym sezonie pokazał się ze znakomitej strony, Amerykanin także miał przebłyski wysokiej formy w barwach BBTS. – Cieszę się także z pozyskania Kamila Kwasowskiego, na pozycji przyjmujących mamy trzech doświadczonych graczy, którzy bardzo nam pomogą – dodaje trener, który mimo pracy w kadrze, jest na bieżąco z pracą w klubie. – Oczywiście to nie to samo, co być na wszystkich zajęciach, poznać nowych zawodników i spędzić z nimi czas, ale oglądałem na bieżąco wszystkie treningi i mecze kontrolne, byłem także w stałym kontakcie z moimi współpracownikami. Mamy ciekawy zespół, z mocnymi atakującymi i sporym potencjałem młodzieży, tyle tylko że wszystkie inne zespoły także się dozbroiły, nawet beniaminek PlusLigi zakontraktował reprezentantów. Na pewno przed nami wielkie wyzwania, lecz chciałbym żeby to był zdecydowanie lepszy wynik niż przed rokiem, bardziej krok w stronę przyszłości, naszego miejsca w czołowej ósemce. Musimy zrobić wszystko, by jak najlepiej wykorzystać potencjał tej grupy – dodaje Rusek.

KGHM Cuprum Lubin na sezon 2023/2024:
Rozgrywający: Kajetan Kubicki, Danilo Gelinski

Atakujący: Adam Lorenc, Jake Hanes

Przyjmujący: Alexander Berger, Wojciech Ferens, Kamil Kwasowski

Środkowi: Paweł Pietraszko, Jakub Strulak, Hubert Węgrzyn, Seweryn Lipiński

Libero: Mateusz Masłowski, Maksymilian Granieczny


Trener: Paweł Rusek
Asystent trenera: Tomasz Kowalski
Asystent trenera/analityk: Damian Musiak
Trener przygotowania motorycznego: Grzegorz Kurek
Fizjoterapeuta: Olaf Gołąbek
Statystyk: Filip Mystkowski


Przyszli: Danilo Gelinski, Kamil Kwasowski, Jakub Strulak, Jake Hanes, Mateusz Masłowski, Maksymilian Granieczny, Hubert Węgrzyn, Seweryn Lipiński


Odeszli: Kamil Szymura (PSG Stal Nysa), Maciej Sas, Jędrzej Kaźmierczak, Florian Krage, Ilja Kowalow, Damian Czetowicz.

POWIĄZANE INFORMACJE