Autor:JK, fot. Projekt Warszawa
  16.10.2023 godz. 19:56

Przed startem sezonu 2023/2024: Projekt chętnie namiesza w PlusLidze


Po zajęciu piątego miejsca w poprzednim sezonie, ekipa Piotra Grabana w kolejnym ma ochotę na więcej. Wzmocniony zespół już w okresie przygotowawczym pokazał siłę, wygrywając turnieje i niemal wszystkie mecze sparingowe. Jeśli tę formę przeniosą na ligowe granie, mocno namieszają w ligowej tabeli.
 
Poprzedni sezon dla warszawskiej ekipy był pełen upadków i wzlotów (w takiej właśnie kolejności). Pierwsza faza rundy zasadniczej Andrzejowi Wronie i jego kolegom nie wyszła najlepiej. Dobre mecze przeplatali przegranymi, zawodnicy nie błyszczeli formą, mówiło się nawet o chybionych transferach. Wszystko zmieniło się pod koniec listopada, kiedy stanowisko trenera stracił Roberto Santili, a jego obowiązki przejął jego asystent Piotr Graban. Od tego momentu zespół przeszedł wielką metamorfozę. Z niepewnych na boisku zawodników stał się postrachem wszystkich ekip PlusLigi. Pierwsze spotkanie pod wodzą Piotra Grabana, z BBTS Bielsko-Biała, warszawianie wygrali, drugie z Asseco Resovią Rzeszów wprawdzie przegrali, jednak później pory zanotowali serię trzynastu zwycięstw. Dopiero w ostatniej kolejce rundy zasadniczej przegrali z Treflem Gdańsk 2:3. Ostatecznie na koniec sezonu zajęli wysokie, piąte miejsce.

Po sezonie w zespole nie doszło do wielkiej rewolucji, jak w przypadku innych drużyn. Warszawę opuściło tylko czterech zawodników (Dominik Jaglarski, Niels Klapwijk, Mateusz Janikowski, Dawid Pawlun), a w ich miejsca zakontraktowano Srećko Lisinaca, Bartłomieja Bołądzia, Karola Borkowskiego oraz Jędrzeja Gruszczyńskiego. I najważniejsze – klub przedłużył o dwa lata umowę z Piotrem Grabanem.

Przygotowania do nowego sezonu warszawska ekipa rozpoczęła od zwycięstwa w PreZero Grand Prix. – Bardzo się cieszę, że wygraliśmy, bo też po to tutaj przyjechaliśmy. To były cztery dni dobrej zabawy i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wygraliśmy wszystkie mecze. Teraz powrót do Warszawy, jeden dzień wolnego i zaczynamy trenować w hali – mówił Jan Firlej, rozgrywający warszawskiego zespołu.

W kolejnych spotkaniach sparingowych, już na hali, warszawianie odnosili kolejne zwycięstwa. Na początku września wygrali Turniej o Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego, pokonując wicemistrza Łotwy – RTURobezsardze/Jurmala 3:0, a w finale gospodarza REA BAS Białystok 3:1.

W spotkaniach sparingowych z GKS-em Katowice zanotowali jedno zwycięstwo (3:1) i jedną porażkę (trenerzy umówili się na rozegranie trzech setów, wynik spotkania - 1:2), pokonali PGE GiEK Skrę Bełchatów 4:0 i zremisowali z Asseco Resovią Rzeszów 2:2.
Kolejny turniej – Copernicus Volley Cup – rozgrywany w Toruniu również należał do zawodników Piotra Grabana, którzy wygrali najpierw z CUK Anioły Toruń 3:0, a następnie z Aluronem CMC Wartą Zawiercie 3:1.

W ostatni weekend przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych Projekt Warszawa zwyciężył w XVIII Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia, pokonując w półfinale Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1, a w finale niemiecki Berlin Recycling Volleys 3:0.

–  Zwycięstwo w XVIII Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia to dla nas ważny sprawdzian formy, ponieważ do startu sezonu został nieco ponad tydzień. Cieszymy się, że możemy w ten sposób nie tylko kontynuować przygotowania do startu w PlusLidze, ale również podtrzymywać pamięć o świetnym człowieku i siatkarzu jakim był Arkadiusz Gołaś oraz pomóc dzieciom poprzez szereg licytacji w trakcie turnieju. To ważny aspekt każdego siatkarskiego święta, aby wykorzystywać popularność naszej dyscypliny w szlachetnych celach  – powiedział trener Projektu Warszawa, Piotr Graban.

Jak potoczą się siatkarskie losy zespołu z Warszawy w nowym sezonie, przekonamy się pod koniec kwietnia 2024 roku. Pierwszy raz na boisko wyjdą 22 października, a ich przeciwnikiem będzie Asseco Resovia Rzeszów.

Skład zespołu Projekt Warszawa na sezon 2023/2024:

Rozgrywający: Jan Firlej, Maciej Stępień
Atakujący: Linus Weber (nowy kontrakt), Bartłomiej Bołądź
Przyjmujący: Artur Szalpuk, Kevin Tillie, Igor Grobelny, Karol Borkowski
Środkowi: Andrzej Wrona, Jakub Kowalczyk, Piotr Nowakowski, Srećko Lisinac, Jurij Semeniuk
Libero: Damian Wojtaszek, Jędrzej Gruszczyński
Trener: Piotr Graban (nowa 2-letnia umowa)

Przyszli: Srećko Lisinac, Bartłomiej Bołądź, Karol Borkowski, Jędrzej Gruszczyński

Odeszli: Dominik Jaglarski, Niels Klapwijk, Mateusz Janikowski, Dawid Pawlun.

POWIĄZANE INFORMACJE