Aktualności

Siatkarze i siatkarki w bibliotekach! Aleksandra Gryka i Piotr Nowakowski w kolejnej odsłonie „Czytaj i wejdź do gry”

Przed nami kolejne wydarzenia w związku z kampanią „Czytaj i wejdź do gry”. Tym razem zapraszamy na cykl wyjątkowych spotkań ze sportowcami w bibliotekach. Kontynuujemy proczytelniczą kampanię „Czytaj i wejdź do gry” - inicjatywa łączy ze sobą dwie pasje, sport i czytanie, pokazując, że obok aktywności fizycznej równie ważny jest trening umysłu, a czytanie to właśnie doskonałe ćwiczenie szarych komórek. Pierwsze spotkania już w środę 17 kwietnia i w czwartek 18 kwietnia. Warto spotkać się z naszymi gwiazdami!

Organizatorem spotkań jest Narodowe Centrum Kultury, które oprócz znanych sportowców do współpracy zaprosiło również biblioteki publiczne. Wynikiem połączonych sił będą ciekawe i inspirujące spotkania czytelników ze sportowcami. Gospodarzami tych wydarzeń będą biblioteki, które jako centra kulturowe łączą lokalną społeczność, stanowią miejsca integracji oraz są zawsze czujne na potrzeby ich użytkowników. Na spotkaniach będzie można wysłuchać rozmów ze sportowcami, ale również zadać własne pytania, wziąć udział w czytelniczo-sportowych quizach z nagrodami, a także założyć własną kartę biblioteczną.

Już 17 kwietnia zapraszamy do Mediateki MeMo - filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Gościem specjalnym będzie siatkarka lokalnego klubu siatkarskiego ŁKS Commercecon Łódź i reprezentantka kraju, grająca na pozycji środkowej – Aleksandra Gryka. Z siatkówką MeMo zawsze było blisko, bowiem Mediateka gościła zawodniczki ŁKS-u na oficjalnej prezentacji przed rozpoczęciem sezonu sportowego.

Drugie spotkanie odbędzie się 18 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Reymonta w Skierniewicach, gdzie czytelnicy porozmawiają z siatkarzem Piotrem Nowakowskim (zawodnikiem Projektu Warszawa) o jego książkowych wspomnieniach i ulubionych lekturach.

Wstęp na oba spotkania jest wolny, serdecznie zapraszamy kibiców i miłośników książek!Czytaj i wejdź do gry!
Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny, a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek.

Narodowe Centrum Kultury
Narodowe Centrum Kultury jest jednym z głównych koordynatorów Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach kierunku interwencji BLISKO ogłaszane są nabory wniosków na zadania związane z realizacją dwuletnich projektów, wzmacniających kulturotwórczą funkcję bibliotek i aktywizujących społeczność lokalną. Narodowe Centrum Kultury realizuje także ogólnopolską kampanię społeczno-informacyjną, której głównym celem jest długotrwała zmiana nawyków czytelniczych, a także pokazanie czytelnictwa jako obszaru, który wzmacnia kompetencje i poszerza horyzonty.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 to wieloletni program rządowy, w ramach którego ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych - z uwagi na skalę oddziaływania i budżet - programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. Program ma na celu tworzenie warunków rozwoju i rozwój czytelnictwa w Polsce poprzez kształtowanie i promowanie postaw proczytelniczych oraz wzmacnianie roli bibliotek publicznych, pedagogicznych i szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, z których operatorem czwartego, obejmującego konkurs dotacyjny dla bibliotek i promocję czytelnictwa, jest Narodowe Centrum Kultury.

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI