Aktualności

Gala PLS: Kto zostanie siatkarką sezonu 2023/2024 w TAURON Lidze? Mamy trzy kandydatki

Julia Nowicka (BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała), Martyna Łukasik (Grupa Azoty Chemik Police) czy Ann Kalandadze (PGE Rysice Rzeszów)? Która z tych siatkarek okaże się najlepsza w sezonie 2023/2024. Przekonamy się w trakcie sobotniej Gali Polskiej Ligi Siatkówki. Teraz poznajmy lepiej nasze kandydatki.

Julia Nowicka (BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała)

 

BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała był rewelacją w kobiecych rozgrywkach siatkarskich w zakończonym sezonie. Od początku utrzymywał się w ścisłej czołówce TAURON Ligi, ale największy sukces odniósł 18 marca, sensacyjnie zdobywając TAURON Puchar Polski, pokonując w finale ŁKS Commercecon Łódź. Mecz był dramatyczny, w a siatkarki z Bielska-Białej pokazały charakter i niezwykłą determinację, sprawiając dużą niespodziankę, bo faworytkami były ŁKS Commercecon Łódź i PGE Rysice Rzeszów, czyli wówczas jeszcze aktualni - mistrz i wicemistrz Polski. Do triumfu BKS BOSTIK ZGO poprowadziła Julia Nowicka, kapitan drużyny, wybrana na najlepszą zawodniczkę turnieju. - To jest coś niesamowitego, jak wywalczyłyśmy ten puchar - mówiła po finałowym spotkaniu Nowicka. Rozgrywająca zdobyła aż dziewięć punktów, z czego pięć zagrywką.

To nie był koniec sukcesów rozgrywającej z Bielska-Białej. Rundę zasadniczą bielszczanki zakończyły na jako wiceliderki. Drugiego miejsca nie zdołały utrzymać, bo w półfinale lepsze okazały się PGE Rysice. Ale w rywalizacji o brązowy medal zrewanżowały się Grot Budowlanym Łódź za niepowodzenie sprzed roku, po 12 latach przerwy znów stając na podium. Ogromna w tym zasługa Nowickiej, która aż siedem razy była MVP meczów, co jest najlepszym wynikiem w TAURON Lidze. Docenili ją kibice zespołu z Bielska-Białej, wybierając na najlepszą siatkarkę sezonu.

Nowicka pochodzi z Częstochowy, z siatkarskiej rodziny. Tę dyscyplinę uprawiała mama, a ojciec był trenerem. W jednym z wywiadów kapitan BKS-u BOSTIK ZGO opowiadała, że chodziła z tatą na zajęcia i czekając na ich zakończenie, odbijała piłkę. Uczyła się w SMS PZPS Szczyrk. W wieku 19 lat trafiła do BKS-u i zadebiutowała w TAURON Lidze. Spędziła w nich sześć sezonów, z przerwą na grę w Allianz MTV Stuttgart, zdobywając z nim mistrzostwo Niemiec.
Nowicka ma na koncie sukcesy w reprezentacji. W 2023 roku była w drużynie, która zdobyła brązowy medal Ligi Narodów, pierwszy w historii.

Julia Nowicka

26 lat - 175 cm

6 sezonów w TAURON Lidze - 147 meczów

Kluby: BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała, Grot Budowlani Łódź

Sezon 2023/2023 - 29 meczów - 106 setów

7 razy MVP meczu

 

 

Ann Kalandadze (PGE RYSICE Rzeszów)

 

- Od dzieciństwa darzyłam polską siatkówkę szczególnym uczuciem. Byłam fanką reprezentacji Polski, inspirowały mnie reprezentantki tego kraju. Uważam, że to dla mnie szansa, aby zdobyć doświadczenie - mówiła w 2020 roku gruzińska przyjmująca, która trafiła do ŁKS-u Commercecon Łódź z ligi greckiej. W pierwszym sezonie w TAURON Lidze była tylko zmienniczką, rozgrywając tylko 64 sety. Przełomem w karierze Kalandadze był transfer do Developresu BELLA DOLINA Rzeszów. Pod kierunkiem trenera Stephane'a Antigi robiła postępy, w każdym kolejny sezonie będąc coraz silniejszym punktem drużyny.

Największym sukcesem Kalandadze było zdobycie z rzeszowskim klubem TAURON Pucharu Polski w 2022 roku. W ostatnich rozgrywkach drużyna po raz piąty z rzędu awansowała do finału TAURON Ligi, ale znów nie udało jej się sięgnąć po złoto. Wcześniej jednak PGE Rysice wyeliminowały z TAURON Pucharu Polski dominującego w kraju Grupę Azoty Chemika Police, a Kalandadze została najlepszą zawodniczką ćwierćfinałowego spotkania.

Gruzińska przyjmująca wyróżniała się w lidze z dwóch powodów: występując w specjalnej masce na twarzy po operacji nosa i oczywiście bardzo dobrą postawą na boisku. Doskonale pokazują to rankingi: Kalandadze była piątą najskuteczniejszą zawodniczką rozgrywek, szóstą pod względem punktów zdobytych zagrywką, dziesiątą w liczbie punktów zdobytych atakiem. To wszystko potwierdza klasę przyjmującej PGE Rysic, która znalazła się w drużynie sezonu TAURON Ligi.

- To był czas, kiedy się rozwinęłam. Nie tylko jako zawodniczka, ale również jako człowiek. Pracowałam nad każdym aspektem mojego życia i chciałam podziękować sztabowi i ludziom, którzy mnie otaczali. Dojrzałam mentalnie, stałam się profesjonalistką. Nauczyłam się, jak być silną osobą - mówiła Kalandadze, po czterech latach żegnając się z klubem z Rzeszowa i TAURON Ligą.

Ann Kalandadze

26 lat - 185 cm

4 sezony w TAURON Lidze - 106 meczów

Kluby: ŁKS Commercecon Łódź, PGE Rysice Rzeszów

Sezon 2023/2023 - 26 meczów - 88 setów

3 razy MVP meczu


Martyna Łukasik (Grupa Azoty Chemik Police)

 

Najmłodsza spośród siatkarek nominowanych do miana MVP sezonu w TAURON Lidze, ale najbardziej utytułowana i z najdłuższym stażem. Zadebiutowała w rozgrywkach w 2016 roku w wieku niespełna 17 lat. Jej pierwszym klubem był Atom Trefl Sopot. Na początku wchodziła na pojedyncze akcje, ale w 12. kolejce, kiedy do Trójmiasta przyjechał ŁKS Commercecon Łódź, zdobyła 19 punktów, zostając MVP spotkania! Miała wówczas 17 lat i 22 dni.

Szybko trafiła do reprezentacji Polski, a prowadzący ją Jacek Nawrocki wspomina, że młodsza z sióstr Łukasik wchodziła na podwójne zmiany z Julią Nowicką. Dziś trudno wyobrazić sobie polskiej drużyny narodowej bez siatkarki zespołu z Polic, która zmieniła pozycję, stając się jedną z najlepszych przyjmujących w kraju. Martyna Łukasik miała udział w dwóch największych sukcesach w ubiegłym roku: brązowym medalu Ligi Narodów (została najlepszą przyjmującą rozgrywek) i awansie na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Sezon ligowy zaczęła świetnie, bo od zwycięstwa w spotkaniu o AL-KO Superpuchar Polski, zostając najlepszą zawodniczką. Później - mimo problemów ze zdrowiem - przyczyniła się od odzyskania przez Grupę Azoty Chemika mistrzostwa Polski. - Na pewno dodatkową motywacją jest to, że w zeszłym roku skończyłyśmy na piątym miejscu - podkreślała w wywiadach. Przyznała też, że po sukcesach w reprezentacji nabrała pewności siebie.

Włoski trener Marco Fenoglio miał do dyspozycji silną i wyrównaną kadrę, dlatego mógł pozwolić sobie na rotacje. Ale w meczach z najtrudniejszymi rywalami - ŁKS-em Commercecon Łódź czy BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała - Łukasik była liderką zespołu. Nagrodą był czwarty w karierze tytuł mistrzyni Polski i wybór do drużyny sezonu TAURON Ligi. Obecnie klasę 24-letniej skrzydłowej możemy podziwiać w Lidze Narodów, w której Polska po dwóch turniejach ma komplet zwycięstw. Łukasik zajmuje 16. miejsce w rankingu najskuteczniejszych zawodniczek.

Justyna Łukasik

25 lat - 190 cm

8 sezonów w TAURON Lidze - 199 meczów

Kluby: Atom Trefl Sopot, Trefl Proxima Kraków, Grupa Azoty Chemik Police

Sezon 2023/2024 - 21 meczów - 61 setów

3 razy MVP meczu

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI