Aktualności

Gala PLS: Kto zostanie najlepszym obcokrajowcem sezonu 2023/2024? Oto nasze nominacje

Luke Perry (Aluron CMC Warta Zawiercie), Jean Patry (Jastrzębski Węgiel) i Vasyl Tupczij (Barkom Każany Lwów) to trójka siatkarzy nominowanych do nagrody obcokrajowca sezonu 2023/2024. Który z nich wygra przekonamy się już w sobotę w trakcie Gali PLS w Katowicach.

Z grona wybranych przez Kapitułę zawodników największe doświadczenie z PlusLigi ma Australijczyk z Zawiercia. Grający na libero Luke Perry ma za sobą już cztery sezony spędzone na boiskach PlusLigi. Zadebiutował w latach 2018-2020 w barwach Asseco Resovii.

– Wyniki drużyny nie były wtedy dobre, ale przyznam szczerze, że wiele nauczyłem się właśnie przez te dwa sezony w Rzeszowie i one bardzo mi pomogły w dalszej karierze. Hala w Rzeszowie jest zawsze przyjemna do gry, a kibice są tu głośni i jest to bardzo dobre miejsce do siatkówki. Nie żałuję, że grałem w Rzeszowie ale trafiłem akurat na słabszy okres Asseco Resovii – wspomina Perry, którego kolejnym klubem w PlusLidze był Trefl Gdańsk (2022-2023).

 – Luke Perry rzeczywiście robi wrażenie. Jemu wszystko przychodzi łatwo i naturalnie. Rzeczy, które robi, wydają się proste do wykonania, a on nie potrzebuje wielu powtórek, by wykonać coś jak należy. Jego praca na nogach jest wybitna. Szybkie ruchy, krótkie kroki, a do tego jest zrelaksowany na boisku. Do tego dobrze czyta grę. Przebywanie z nim wspólnie na boisku to czysta przyjemność. Świetnie organizuje linię przyjęcia i  stabilizuje obronę. Z nim to nawet wspólna rozgrzewka jest inspirująca. Poza boiskiem to klasyczny gość z Australii. Nie przejmujący się byle czym, cieszący się dniem codziennym, któremu pewnie brakuje trochę słońca. Ogólnie jest to bardzo pozytywna osoba – wspominał Australijczyka, w jednym z wywiadów rozgrywający Trefla, Lukas Kampa. Po sezonie w Gdańsku Perry trafił do Zawiercia, gdzie zapisał na swoim koncie wicemistrzostwo Polski i TAURON Puchar Polski.

– Na pewno czuję większą pewność gry. Uważam, że równe i stabilne mecze sprzyjają temu, żeby budować swoją pewność siebie. Mam w sobie motywację, żeby codziennie starać się jeszcze coś poprawić i być coraz lepszym graczem - mówił w trakcie minionego sezonu australijski libero. Warto zaznaczyć, że dla Perry’ego siatkówka nie była sportem pierwszego wyboru. Jak sam wspominał, na poważnie grał w futbol australijski, a w siatkówkę bardziej dla zabawy. Zmieniło się to dopiero, kiedy zauważył go jeden z trenerów w Australii i zaoferował mu stypendium na wyjazd do narodowego centrum w 2013 roku. Rok później był już w Europie, grając w fińskiej drużynie Team Lakkapää, a później w Niemczech - VfB Friedrichshafen, Berlin Recycling Volleys skąd trafił do Asseco Resovii.

Dla mistrza olimpijskiego z Tokio (2020), Jeana Patry’ego był to debiutancki sezon w PlusLidze. Francuz udanie wkomponował się w zespół Jastrzębskiego Węgla. Grał z nim we wszystkich finałach rozgrywek (PlusLiga, AL-KO Superpuchar Polski, TAURON Puchar Polski, Liga Mistrzów) zdobywając ostatecznie mistrzostwo Polski i srebro Ligi Mistrzów.

 – Sezon był niesamowity. Bardzo doceniam, że mogłem grać w takim klubie, jak Jastrzębski Węgiel. Czułem się w drużynie bardzo dobrze i doceniam relacje z kolegami z zespołu, ze sztabem oraz dobry kontakt z kibicami. Atmosfera na meczach jest świetna i jestem szczęśliwy, że mogłem grać w PlusLidze – mówił Francuz, który jak przyznał bardzo długo nie zapomni półfinałowej rywalizacji z Asseco Resovią (był MVP obu meczów), a zwłaszcza meczu w Jastrzębiu, gdzie jego zespół przegrywał 1-2 w setach i w czwartej partii już 15:21. – Niewiarygodne jest to, że w czwartym secie byliśmy już niemal poza grą i wszystko wskazywało, że przegramy – wspominał Patry. – Okazało się jednak, że byliśmy w stanie odwrócić niewiarygodnie ciężką sytuację i wyjść z niej zwycięsko. To było niesamowite i sam nie wiem, jak tego dokonaliśmy. Wstąpił w nas jakiś dodatkowy duch, wyszła też nasza mentalność. Całą energię i serce włożyliśmy w to, żeby jeszcze powalczyć w tym secie i spróbować go odwrócić. Na pewno znakomitą robotę wykonał Jurij Gladyr, który miał bardzo dobrą serię na zagrywce. Potem pojawiły się nasze bloki, obrony i wygrane kontry. To było niesamowite. Byliśmy już przecież w takim momencie, kiedy praktycznie wszystko było przegrane. Byliśmy już jedną nogą poza finałem, ale nagle znaleźliśmy nową energię, żeby wrócić do gry. Myślę, że w taki sposób jak Asseco Resovia, przegraliśmy mecz o AL-KO Superpuchar Polski z ZAKSĄ, kiedy mieliśmy wysokie prowadzenie, ale nie utrzymaliśmy go do końca. Wtedy to oni się nakręcili, wrócili do gry i nas pokonali. Myślę, że teraz wyciągnęliśmy wnioski z tamtej sytuacji i to my byliśmy zespołem, który potrafił w niesamowity sposób odwrócić losy seta i całego meczu – wspomina Francuz, który odchodzi z Jastrzębia i w sezonie 2024/2025 będzie występował w Galatasaray Stambuł.

Z kolei Vasyl Tupczij (Barkom Każany Lwów) rozegrał już drugi sezon w PlusLidze, gdzie należał do czołówki atakujących i był niekwestionowanym liderem w swoim zespole.

– Jestem bardzo zadowolony, że mogę grać w Polsce, gdzie jest jedna z najmocniejszych lig na świecie. Poziom jest bardzo wysoki. Gra tutaj to dla mnie ciekawe doświadczenie i cieszę się, że sobie radzę – mówił w jednym z wywiadów ukraiński atakujący i podkreślał, że trwająca wojna w jego ojczyźnie odcisnęła piętno na codziennym życiu siatkarzy ze Lwowa. – Wojna ma wpływ na nas wszystkich, na naszą psychikę. Moi koledzy, znajomi zginęli na froncie. To szybko się nie skończy. A jak się wreszcie skończy, to trzeba będzie dużo czasu, aby wszystko odbudować, podnieść gospodarkę. Bez pomocy Polski i innych krajów nam się nie uda wrócić do tego poziomu życia, który mieliśmy – mówił Tupczij, który przed grą w PlusLidze w barwach Barkomu, przez pięć lat występował we francuskich klubach: Nice VB, Arago de Sete i Cambrai Volley. Największymi sukcesami ukraińskiego atakującego na arenie międzynarodowej jest srebrny (2017) i złoty (2021) medal Ligi Europejskiej.Luke Perry
Wiek/wzrost: 29/182
Sezony/mecze w PL: 4/117
Kluby w karierze w PL: Asseco Resovia, Trefl Gdańsk, Aluron CMC Warta Zawiercie
Mecze/Sety w sezonie 23/24: 36/132
Nagrody MVP w sezonie 23/24: 3

Jean Patry
Wiek/wzrost: 27/207
Sezony/mecze w PL: 1/36
Kluby w karierze w PL: Jastrzębski Węgiel
Mecze/Sety w sezonie 23/24: 36/125
Nagrody MVP w sezonie 23/24: 6

Vasyl Tupczij
Wiek/wzrost: 32/196
Sezony/mecze w PL: 2/63
Kluby w karierze w PL: Barkom Każany Lwów
Mecze/Sety w sezonie 23/24: 31/118
Nagrody MVP w sezonie 23/24: 6

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI