Aktualności

Inaguracja Ligi Narodów z PlusLigowymi akcentami

W Antalyi rozpoczęła się tegoroczna edycja Liga Narodów, w której polscy siatkarze po raz pierwszy w historii będą bronić tytułu. Dla zespołu trenera Nikoli Grbica kluczową imprezą są igrzyska olimpijskie w Paryżu, o awans na które poprzez LN walczy kilka zespołów.

Tegoroczne rozgrywki Ligi Narodów mają istotne znaczenie w kwestii kwalifikacji olimpijskich. Drużyny, które nie wywalczyły jeszcze awansu na igrzyska w międzykontynentalnych turniejach w październiku, muszą punktować w LN, żeby być jak najwyżej w tabeli. Cztery wolne miejsca na IO w Paryżu zajmą bowiem najwyżej notowane reprezentacje na koniec VNL, które jeszcze się nie zakwalifikowały.  Jako, że w ww. rozgrywkach nie startuje zespół z Afryki, więc jedno miejsce będzie zarezerwowane dla przedstawiciela tego kontynentu. O przepustki do Paryża muszą walczyć m.in. mistrzowie świata i wicemistrzowie Europy Włosi, a także Serbowie, Argentyńczycy czy Słoweńcy.

Formuła rozgrywek VNL pozostała taki sam, jak w ub. roku – każda reprezentacja wystąpi w trzech turniejach, w każdym rozegra cztery mecze. Osiem najlepszych drużyn po fazie zasadniczej, w tym Polska jako gospodarz drugi rok z rzędu, wystąpi w turnieju finałowym, który zostanie rozegrany w Łodzi (27-30 czerwca).

W pierwszych meczach w Antalyi z dobrej strony zaprezentowali się gracze dobrze znani PlusLigi. W czternastoosobowej kadrze Francji, aż ośmiu zawodników, grało bądź dalej występuje w naszej lidze. Trójkolorowi potrzebowali zaledwie 74 minut by pokonać 3:0 Bułgarię, którą prowadzi Włoch Gianlorenzo Blengini. Najwięcej punktów dla Francuzów zdobyli Jean Patry - 12 i Barthélémy Chinenyeze 11 (ten drugi miał blisko 90 procentową skuteczność). W drugim spotkaniu Turcja przegrała z prowadzoną przez trenera Tuomasa Sammelvuo Kanadą 1:3.

Program meczów w Antalyi (transmisje sportowe kanały Polsatu)

środa:

Holandia – Słowenia (godz. 16, czasu polskiego), Polska – USA (19)

czwartek:

Słowenia – Francja (13), Polska – Kanada (16), Turcja – Holandia (19)

piątek:

Bułgaria – Kanada (13), Francja – USA (16), Polska – Holandia (19)

sobota:

Słowenia – Kanada (13), Turcja – Francja (16), Bułgaria – USA (19)

niedziela:

Polska – Słowenia (13), Turcja – USA (16), Bułgaria – Holandia (19)

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI