Aktualności

Siatkarze Projektu Warszawa i Barkomu Każany Lwów najlepsi w Złotej Lidze Europy

Reprezentacja Ukrainy zajęła pierwsze miejsce w rozgrywkach Złotej Ligi Europy. Prowadził ją Raul Lozano, a w składzie byli Jurij Semeniuk i Jarosław Pampuszko, grający w PlusLidze.

Turniej finałowy Złotej Ligi Europy został rozegrany w chorwackim Osijeku. Zakwalifikowały się do niego gospodarze, najlepsi w fazie grupowej, oraz Czesi, Ukraińcy i Estończycy. W półfinałach gospodarze pokonali Estonię 3:2, a drugim punktującym zespołu (20 punktów) był Marko Sedlecek, aktualny mistrz Polski z Jastrzębskim Węglem. Niespodziankę - pierwszą, jak się okazało - sprawili Ukraińcy, którzy zaskakująco łatwo pokonali Czechów 3:0. Dla przegranych cztery punkty zdobył Lukas Vasina (ostatnio GKS Katowice), a osiem Patrik Indra, nowy atakujący Norwida Częstochowa.

Finał zaczął się od wygrania pierwszego seta przez Chorwatów, ale w trzech kolejnych lepsi byli już podopieczni Raula Lozano, zwyciężając 3:1 (23:25, 25:19, 28:26, 25:19). Oprócz nagrody w wysokości 100 tys. euro, Ukraina zapewniła sobie występ w turnieju Challenger Cup, który wyłoni uczestników przyszłorocznej Ligi Narodów. Zostanie on rozegrany od 4 do 7 lipca w Chinach, a oprócz gospodarzy zagrają jeszcze Katar, Meksyk, Egipt, Chile i Chorwacja i najwyżej sklasyfikowana drużyna w światowym rankingu. W Lidze Narodów, powiększonej w kolejnej edycji do 18 drużyn (w tym sezonie nikt nie spada), zagra najlepsza reprezentacja rywalizujące w turnieju w Linyi oraz najwyżej sklasyfikowna w rankingu.

Wracając do finału Złotej Ligi Europy, doskonale zaprezentował się Semeniuk, który zdobył aż 13 punktów, co jest drugim wynikiem w ukraińskim zespole, a Pampuszko nie pojawił się na boisku. Sedlacek zakończył mecz z 18 punktami. Trenerem Chorwacji był Igor Juricić, w ostatnim sezonie prowadzący Trefla Gdańsk, a asystentem Lozano - Piotr Graban, szkoleniowiec Projektu.

W Złotej Lidze siatkarek Szwecja pokonała w finale Czechy 3:2 (25:22, 21:25, 18:25, 25:20, 15:11). Najwięcej punktów dla zwyciężczyń zdobyła Isabelle Haak - 30, a 13 - Aleksandra Lazić, w przeszłości siatkarka Developresu Rzeszów i MOYA Radomki Radom. W czeskim zespole najskuteczniejsze były Michaela Mlejnkova (wcześniej Developres) i wicemistrzyni Polski z PGE Rysicami Gabriela Orvosova (20 pkt.). Panie o awans do Ligi Narodów będą rywalizować na Filipinach, a zasady awansu będą takie same jak wśród panów.

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI