Autor:RM, fot. PGE RYSICE
  29.10.2023 godz. 15:30

Czytaj i wejdź do gry: Anna Obiała, środkowa PGE Rysice Rzeszów


Czytam książki bo…
ANNA OBIAŁA (PGE RYSICE Rzeszów): – Lubię sobie czymś zając głowę, a nie tylko telewizją czy telefonem.

Czytanie pozwala odpocząć od  siatkówki, żeby się wyciszyć?
– Nie, dla mnie to jest po prostu relaks i odprężenie. Zajęcie sobie głowy czymś, ale nie dlatego, żeby zapomnieć o siatkówce. Lubię posiedzieć w ciszy i sobie poczytać. Książki bardziej pomagają mi rozwijać wyobraźnię. Czuję się fajnie, jakbym dzięki nim mogła przejść do innego świata. Chwila odprężenia, relaksu i wyciszenia.Czyli w podróż do autokaru zawsze z książką?
– Może nie zawsze, ale od pewnego czas zdarza, się że zabieram jakąś i jak jesteśmy w dłuższej podróży, to czytam. Oczywiście książka w tradycyjnej formie, papier trzeba poczuć, a  nie audiobook. Jak mam się odprężyć od telefonu i komputera to tym bardziej wolę czytanie, zamiast słuchania.

Ostatnio przeczytana książka?
– Idealne dziecko, ale wcale nie jest takie idealne, jakby mógł tytuł o tym świadczyć.

________________________________

„Czytaj i wejdź do gry!” - to hasło najnowszej kampanii społecznej promującej czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0), organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) w partnerstwie z Polską Ligą Siatkówki (PLS). Inicjatywa ma na celu połączenie dwóch pasji: sportu i czytania, które pozytywnie stymulują indywidualny rozwój każdego człowieka. Kampania, promująca postawy proczytelnicze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,  odwołuje się do autorytetu polskich siatkarzy. Zarówno spoty, jak też inne zaplanowane aktywności promocyjne pokazują, że w drodze do mistrzostwa sportowego tak samo ważny jest rozwój motoryczny jak intelektualny,  a wyróżniający się sportowcy dbają zarówno o sprawność fizyczną jak też trening szarych komórek i znajdują czas na czytanie książek. Inauguracja kampanii odbyła się 18 października w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Celem akcji „Czytaj i wejdź do gry!” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i bardzo wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie odbiorcom, że w życiu każdego z nas równie ważna jest aktywność fizyczna oraz trening umysłu, szczególnie podczas czytania. Obie formy spędzania wolnego czasu poszerzają naszą sprawność intelektualną, wiedzę o świecie, pobudzają kreatywność, wzmacniają koncentrację, motywują i inspirują do działania oraz skutecznie redukują poziom stresu. Doskonale rozumieją to ambitni sportowcy, którzy publicznie deklarują zainteresowanie książkami i zachęcają do czytania, np. poprzez uczestnictwo w kampanii społecznej NPRCz 2.0.

POWIĄZANE INFORMACJE