Aktualności

Tureckie finały Jastrzębskiego Węgla

W niedzielę Jastrzębski Węgiel zmierzy się w Superfinale Ligi Mistrzów z Itasem Trentino. Na tureckiej ziemi jastrzębianie już dwukrotnie bili się europejskie trofea, medale przywozili, ale nigdy te z najcenniejszego kruszcu.

W sezonie 2008/2009 drużyna dowodzona przez trenera Roberto Santilliego zagrała w finale rozgrywanego w Izmirze Pucharu Challenge, ale nie zdołała sięgnąć po to trofeum, przegrywając z gospodarzami turnieju finałowego, Arkasem Izmir. Turecki klub do zwycięstwa poprowadził wówczas reprezentant Polski Piotr Gruszka. Zawód był spory, gdyż w drodze do Final Four jastrzębianie pokonali naszpikowany gwiazdami włoski Sisley Treviso, pieczętując awans po sensacyjnej wygranej 3:1 na wyjeździe we Włoszech. Do Izmiru autokarem wybrała się kilkudziesięcioosobowa grupa kibiców, która spędziła w podróży w jedną stronę 41 godzin! W półfinale Jastrzębski Węgiel nie dał większych szans rumuńskiemu Tomisowi Konstanca. Pomimo prowadzenia w finale 2:1 w setach, uległ po tie-breaku i nie zdołał sięgnąć po to trofeum. Na całej linii zawiódł wówczas lider zespołu Guillaume Samica, który nie kończył najważniejszych piłek.

Pięć lat później Jastrzębski Węgiel wystąpił po raz drugi w swej historii w Final Four Ligi Mistrzów (pierwszy raz był w Bolzano w 2010 roku, 4. miejsce). Jego organizatorem był turecki Halkbank Ankara. Obie drużyny również starły się ze sobą w fazie grupowej. W pierwszym meczu w Baskent Sports Hall w stolicy Turcji wygrali gospodarze 3:1. Rewanżowe starcie, które odbyło się w Jastrzębiu-Zdroju przeszło do historii klubu. W wypełnionej po brzegi jastrzębskiej hali ekipa dowodzona wtedy przez trenera Lorenzo Bernardiego stoczyła pasjonujący bój, wygrała całe spotkanie 3:2 i wyszła z grupy z pierwszego miejsca. Wygrana ta utorowała drogę JW do turnieju finałowego Ligi Mistrzów, w którym ostatecznie zdobyli oni brązowe medale tych rozgrywek.

Warto przypomnieć, że przed sezonem 2013/2014 zespół z Ankary wzmocniły gwiazdy najbardziej wówczas utytułowanego klubu, włoskiego… Trentino Volley. W klubie ze stolicy Turcji pojawili się trener Radostin Stojczew i jego wybitni podopieczni: Kubańczyk Osmany Juantorena, Bułgar Matej Kazijski, Brazylijczyk Raphael Vieira do Oliveira, Grek Mitar Tzourits, a z czasem także Brazylijczyk Mauricio Souza. Skład wicemistrza Turcji uzupełnili najlepsi gracze tureccy z Emre Baturem, Burutayem Subasim oraz Nuri Sahinem na czele.

Turecki klub miał ambicje wygrania Ligi Mistrzów, ale ostatecznie sztuka ta im się nie powiodła. W zorganizowanym w Ankarze turnieju finałowym Halkbank w półfinale pokonał Jastrzębski Węgiel 3:0, ale w finale musiał uznać wyższość rosyjskiego zespołu Biełogorie Biełgorod (1:3).
Tamta edycja LM przywołuje jedno z ważniejszych wspomnień w historii jastrzębskiego Klubu. Jastrzębski Węgiel awansował wówczas po raz drugi do turnieju finałowego Ligi Mistrzów i tym razem w odróżnieniu od Bolzano z 2010 roku, wywalczył w nim brązowe medale, pokonując w meczu o 3. miejsce rosyjskiego giganta, Zenit Kazań (3:1) z obecnym selekcjonerem polskiej kadry Nikolą Grbiciem w składzie.

2009 rok (Izmir):  
Półfinał:
Jastrzębski Węgiel - Tomis Konstanca 3:1 (25:23, 35:33, 19:25, 25:21)
Jastrzębski Węgiel: Łomacz, Jurkiewicz, Czarnowski, Samica, Hardy, Yudin, Rusek (libero) oraz Freriks, Nowik, Prygiel, Rafa, Pęcherz.
Tomis Konstanca: Firpo, Began, Brinkman, Fereira, Nemer, Miseikis, Tanasescu (libero) oraz Pereu, Lica, Voinea.

II półfinał: EA Patras - Arkas Spor 0:3 (22:25, 14:25, 19:25)

Finał: Arkas Izmir - Jastrzębski Węgiel 3:2 (18:25, 25:21, 18:25, 26:24, 15:12)
Arkas Izmir: Koc, Tocoglu, Gruszka, Duerden, Oner, Suela Mendez, Sahin (libero) oraz Unal, Kandemir
Jastrzębski Węgiel: Nowik, Łomacz, Jurkiewicz, Prygiel, Hardy, Samica, Rusek (libero) oraz Rafa, Pęcherz, Yudin

Mecz o 3. miejsce: EA Patras - Tomis Konstanca 0:3 (20:25, 13:25, 25:27)
Klasyfikacja końcowa: 1. Arkas Spor Izmir, 2. Jastrzębski Węgiel, 3. Tomis Konstanca, 4. EA Patras.

2014 rok (Ankara):
Półfinał: Halkbank Ankara – Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 25:19, 25:19)
Halkbank Ankara: Kazijski, Juantorena, Raphael, Batur, Tzourits, Mauricio, Sahin (libero) oraz Ayvazoglu, Subasi.
Jastrzębski Węgiel: Łasko, Gierczyński, Pajenk, Masny, Czarnowski, Kubiak, Wojtaszek (libero) oraz Van de Voorde, Filippov, Marechal, Malinowski.

Drugi półfinał: Biełogorie Biełgorod - Zenit Kazań 3:1 (25:19, 22:25, 25:18, 25:17)

O 3. miejsce: Jastrzębski Węgiel – Zenit Kazań 3:1 (25:21, 20:25, 25:17, 25:23)
Jastrzębski Węgiel: Masny, Łasko, Kubiak, Gierczyński, Pajenk, Czarnowski, Wojtaszek (libero) - Popiwczak, Malinowski, Van de Voorde, Filippow.
Zenit Kazań: N. Grbic, Anderson, Apalikow, Wołkow, Siwożelez, Michajłow, Werbow (libero) - Babiczew, Abrosimow, Jakowlew, Kobzar.

Finał: Halkbank Ankara – Biełogorie Biełgorod 1:3 (18:25, 25:22, 16:25, 25:27)
Klasyfikacja końcowa: 1. Biełogorie Biełgorod, 2. Halkbank Ankara, 3. Jastrzębski Węgiel, 4. Zenit Kazań.

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI