Aktualności

Młodzieżowy mistrz świata w Jastrzębskim Węglu

Mistrzowie Polski ogłosili dzisiaj kolejny transfer na sezon 2024/2025. Do zespołu Marcelo Mendeza w nadchodzących rozgrywkach dołączy Mateusz Kufka.

– W strategii budowania zespołów na kolejne sezony dla naszego klubu i dla naszego partnera strategicznego Jastrzębskiej Spółki Węglowej ważne jest, by do seniorskiej drużyny trafiali adepci Akademii Talentów. Często ten bezpośredni przeskok z Akademii do pierwszego zespołu bywa bardzo trudny, dlatego dla naszych akademików cenne jest też ogrywanie się w klubach walczących o mniejsze cele. Tak było w przypadku Mateusza Kufki, który wraca do nas już z pewnym bagażem doświadczeń nabytych w PlusLidze oraz Tauron 1. Lidze. Jastrzębski Węgiel będzie dobrym miejscem dla jego dalszego rozwoju, tym bardziej że jest to chłopak stąd, identyfikujący się z naszym Klubem i miastem – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla, cytowany przez oficjalną stronę mistrza Polski.

Kufka idealnie wpisuje się w strategię funkcjonowania Akademii Talentów. Urodzony w Jastrzębiu-Zdroju, pochodzący z miejscowości Moszczenica sąsiadującej z Jastrzębiem, trafił do jastrzębskiej kuźni talentów w piątej klasie szkoły podstawowej do mini siatkówki u trenera Jakuba Dejewskiego (syna Leszka Dejewskiego) i pozostał w niej do wieku juniora. – Chodziłem na mecze Jastrzębskiego Węgla z Akademią praktycznie zawsze, kiedy tylko było to możliwe. Na samą myśl, że teraz będę dzielił szatnię z Tomkiem Fornalem i Norbertem Huberem trochę się stresuję – mówi Kufka, który wywalczył z Akademią brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików (2017), złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików (2018), złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych (2020), wicemistrzostwo Polski Juniorów (2021) oraz złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów (2022).

Jako wyróżniający się zawodnik AT trafił do SMS PZPS Spała. Największym sukcesem w siatkarskiej przygodzie Kufki jest Mistrzostwo Świata U-19 wywalczone w 2021 roku w Teheranie. Oprócz niego w tamtej złotej drużynie Michała Bąkiewicza było jeszcze trzech innych siatkarzy z jastrzębskiej kuźni, którzy dziś są w klubach PlusLigi: rozgrywający Kajetan Kubicki, przyjmujący Dominik Czerny oraz libero Kuba Hawryluk.

– Co mi dał tamten sukces? Pozwoliło mi to rozwinąć siebie mentalnie, jak i fizycznie. Później już wiedziałem, na co mnie stać. Udowodniliśmy, że jako reprezentacja jesteśmy dobrym rocznikiem, może nie najwyższym, ale umieliśmy bardzo dużo zrobić na boisku dzięki inteligencji i technice – uważa Kufka, który ponadto w swojej kolekcji ma jeszcze: brązowy medal Mistrzostw Europy U-18 (2020) i Wicemistrzostwo Europy U-20 (2022).

Kufka ma świadomość, że dwa sezony w Tauron 1. Lidze (SMS PZPS Spała, PSG KPS Siedlce) i jeden w PlusLidze w barwach spadkowicza Enei Czarnych Radom, to za mało, by przebić się do pierwszego składu mistrzów Polski. Akceptuje swoją rolę czwartego środkowego i mówi, że chce uczyć się od najlepszych.  

– Najbardziej zależy mi na tym, aby rozwinąć się technicznie pod wodzą trenera Mendeza. Wiadomo, że osiąganie celów sportowych takich jak mistrzostwo Polski czy Klubowe Mistrzostwo Europy, jest ważne, ale jako zawodnikowi numer cztery na swojej pozycji najbardziej chodzi mi o to, żeby zbierać doświadczenie od starszych i bardziej doświadczonych zawodników, nierzadko kadrowiczów – mówi nowy nabytek JW.

Powrót do listy

Powiązane informacje

POWIĄZANE WIADOMOŚCI